Ve spolupráci s renomovanou pražskou Advokátní kanceláří JUDr. Jana Křečka přinášíme čtenářkám Ženy-in podle jejich dotazů „právní miniporadnu“, zabývající se problémy, jejichž řešení už vyžaduje odbornou pomoc.

Dnes se bude právník zabývat případem čtenářky s nickem chyara, která se ptala pod článkem O dědictví ze závěti se bude muset dělit (v 26. diskusním příspěvku) advokáta na svůj problém.

Zajímá ji, zda by se v případě partnerova úmrtí musela dělit o majetek, který získala ještě za svobodna, ale s partnerovou „zárukou“, s nevlastním dítětem.

Chyara se ptá:

dědictví „Chtěla jsem se zeptat, jak je to s nevlastním dítětem a s případným dědictvím. Respektive – přítel má dítě z prvního manželství – mělo by nárok na dědictví? Nejsme ještě svoji.

V loňském roce jsem od otce darem dostala polovinu rodinného domu, polnosti a kus lesa. Za druhou polovinu rodinného domu jsme vypláceli strýce.

Hypotéka je psaná na mě, přítel je zapsán jako »ručitel« (nevím, jak přesně to v bankách nazývají). Já ručím nemovitostí.

Zajímalo by mě, zda v případě přítelova úmrtí bude mít jeho dítě z prvního manželství nárok na nějaký podíl z nemovitosti? Nerada bych, aby cizí dítě mělo nárok na část mého majetku.“

JUDr. Jan Křeček radí:

JUDr. Jan Křeček„V tomto případě, na první pohled komplikovaném, je nutno si ujasnit, kdo je vlastníkem nemovitosti. Nepochybně jste jím vy, a vy jste také povinna vyplatit svého strýce.

Váš přítel je jako »ručitel« v tomto případě zainteresován pouze finančně pro případ, že byste hypotéku přestala splácet.

Jestliže váš přítel, a zřejmě i budoucí manžel, není vlastníkem předmětné nemovitosti, nemůže jeho dítě z prvního manželství po něm ze zákona, ani na podkladě závěti, dědit vaši nemovitost!“

Máte i vy nějaký právní problém? Řešíte rozvod či majetkové vypořádání? Vyhánějí vás z bytu nebo po vás chtějí nehorázné nájemné? „Nasekal“ exmanžel vaším jménem horentní dluhy? Obraťte se o radu na naši novou právní poradnu! Pište nám své náměty na „žhavá“ témata, která vás nejvíc „pálí“.

Konkrétní dotazy pak můžete směrovat přímo do sídla Advokátní kanceláře JUDr. Jana Křečka na adresu: Náměstí míru 15, Praha 2, PSČ 120 00, tel.: 222 518