Ve spolupráci s renomovanou pražskou Advokátní kanceláří JUDr. Jana Křečka přinášíme čtenářkám Ženy-in podle jejich dotazů „právní miniporadnu“, zabývající se problémy, jejichž řešení už vyžaduje odbornou pomoc.
Dnes se bude právník zabývat případem čtenářky s nickem chyara, která se ptala pod článkem O dědictví ze závěti se bude muset dělit (v 26. diskusním příspěvku) advokáta na svůj problém.
Zajímá ji, zda by se v případě partnerova úmrtí musela dělit o majetek, který získala ještě za svobodna, ale s partnerovou „zárukou“, s nevlastním dítětem.
Chyara se ptá:
V loňském roce jsem od otce darem dostala polovinu rodinného domu, polnosti a kus lesa. Za druhou polovinu rodinného domu jsme vypláceli strýce.
Hypotéka je psaná na mě, přítel je zapsán jako »ručitel« (nevím, jak přesně to v bankách nazývají). Já ručím nemovitostí.
Zajímalo by mě, zda v případě přítelova úmrtí bude mít jeho dítě z prvního manželství nárok na nějaký podíl z nemovitosti? Nerada bych, aby cizí dítě mělo nárok na část mého majetku.“
JUDr. Jan Křeček radí:
Váš přítel je jako »ručitel« v tomto případě zainteresován pouze finančně pro případ, že byste hypotéku přestala splácet.
Jestliže váš přítel, a zřejmě i budoucí manžel, není vlastníkem předmětné nemovitosti, nemůže jeho dítě z prvního manželství po něm ze zákona, ani na podkladě závěti, dědit vaši nemovitost!“
Máte i vy nějaký právní problém? Řešíte rozvod či majetkové vypořádání? Vyhánějí vás z bytu nebo po vás chtějí nehorázné nájemné? „Nasekal“ exmanžel vaším jménem horentní dluhy? Obraťte se o radu na naši novou právní poradnu! Pište nám své náměty na „žhavá“ témata, která vás nejvíc „pálí“.
Konkrétní dotazy pak můžete směrovat přímo do sídla Advokátní kanceláře JUDr. Jana Křečka na adresu: Náměstí míru 15, Praha 2, PSČ 120 00, tel.: 222 518
Nový komentář
Komentáře
Já jsem zdědila byt v Praze, potřebovala jsem ho rychle prodat, abych mohla doplatit hypotéku na náš dům, prodávala jsem ho přes realitní kancelář https://www.edoxreality.cz/, která mi před prodejem zaplatila zálohu, celkově jsem se o prodej nemusela vůbec starat.
Dědí se všechno komplet, aktiva i pasiva, kromě movitého a nemovitého majetku i pohledávky a závazky. Ale dědic má v každém případě právo dědictví odmítnout - ale opět jen jako celek, (čili nemůže odmítnout jen dluhy, ale všechno). A pokud dědictví přijme, je povinen závazky uhradit (ale jen do výše celkové ceny majetku, čili nemusí platit víc, než kolik zdědil).
Lyoness — #15 Požádala jsem obecní úřad, aby mu trvalé bydliště "dali" k nim a musela doložit, že dům je můj. Trvalo to asi 2 měsíce a pak jsem ho za dozoru nestranné osoby v podstatě vystěhovala...
Hm, to by me taky zajimalo s tim trvalym bydlistem... Byt je muj, dejme tomu, ze by tam mel partner trvale bydliste, rozejdeme se, ja budu chtit, aby vypadl, on bude chtit zustat...
Muzu ho vyhodit?
Ma nejaky pravni narok na zaklade toho, ze ma muj byt uvedeny jako trvale bydliste?
Muzu ja mu nejak trvale bydliste zrusit?
A co treba v pripade exekuce? Musim pustit exekutora dovnitr, nechat si oblepit muj majetek a pak dokazovat, ze je opravdu muj a ne jeho?
fialinka — #12 Souhlasím. Zažila jsem to - bývalý se trvalým bydlištěm v mém RD taky oháněl, ale neměl na to právo. Po rozvodu musel odejít a nevyplácela jsem ho.
fialinka — #12 píšu byt, myslím bydlení :-)
Bébina — #8 nevím, odkud čerpáš info o trvalém bydlišti :-) a ani s tím nájmem to není tak jednoduché...ale v zásadě by byt opravdu měl zůstat tazatelce a naopak trvalé bydliště nezakládá právo bydlení...
13042000 — #9 Zjistím...
13042000 — #7 Máš-li nájemní byt, tak si není tvůj, ale obce? Takže po rozvodu bys nemusela nikoho vyplácet. Ale je-li manžel psán v nájemní smlouvě jako spoluživatel, měl by asi nárok bydlet v něm dál? Nevím, uvidíme, co na to právníci.
díky za info.
13042000 — #7 Veci nabyte za svobodna nebo darovane primo tobe jsou tvoje a jen tvoje, i kdyz jsi vdana. Byt by byl i po rozvodu tvuj, ale jelikoz tam ma manzel trvale bydliste, mohl by byt i nadale pouzivat, kdyby chtel.
Marie Šrámková — #4 Mám na pana dr. Křečka prosbu. Mám obecní byt, nabytý za svobodna, přešel na mě nájem po babičce. Dnes v něm žiji s manželem, který tam má trvalé bydliště. Jak by to bylo v případě rozvodu? Zůstal by mi? Musela bych ho vyplatit?
Marie Šrámková — #4 Když zemřel můj táta, musela jsem jeho dluh doplatit. Byl to tedy jen dluh na nájmu a inkasu, který nemohl zaplatit, protože byl v nemocnici. Jinak by dluh uhradili z dědictví a zbytek by připadl nám. Pokud by dluhy byly větší než dědictví, je možno se ho zříct v plném rozsahu. Alespoň tak jsem to pochopila. Ale raději se zeptejte odborníka.
Marie Šrámková — #4 děkuji, ona tchyně žije v zahraničí, ale tady ji soudy a finanční úřady nahánějí... exekučně se jí strhává z účtu zdejší důchod.
rusalka2008 — #2 Dimsy — #3 Na dědictví dluhů se obratem pana doktora zeptáme a odpověď vám budeme tlumočit.
rusalka2008 — #2 Dluhy se bohužel dědí. Je ovšem možné dědictví odmítnout.
Dluhy se, myslím, nedědí, aspoň mi bylo řečeno, že můžeme dědit do výše dluhu, nebo se dědictví zcela vzdát.
Moje tchyně má dluhů dost (z podnikání), tak mám taky strach, aby pak někdo nechtěl něco po nás, když jsme s ní neměli společnou domácnost ani to podnikání.
Po této odpovědi by mě zajímalo, zda by ono cizí dítě, jak je paní nazývá, dědilo tátův dluh, kdyby paní nemohla splácet, platil by táta a náhle by zemřel.