drive

Pravidlo pravé ruky jsme se přece učili v autoškole. Jasně praví, že v místě, kde není komunikace označena dopravní značkou Dej přednost, má přednost vozidlo jedoucí z pravé strany. Takhle jsem si to vždycky myslela a takhle to i aplikuji. Ale mám pocit, že jsem za blázna. Celkem pravidelně se s neznalostí dopravních předpisů setkávám na velkých parkovištích u nákupních center.

Já tam vždycky dávám přednost řidičům přijíždějícím zprava. Zastavím a čekám, a oni nejedou. Buď jen tak nechápavě civí, ale většinou mi ještě nadávají, gestikulují, vztekají se, klepou si na čelo, a někdy dokonce odečtu z úst slovo, které končí na ...vo. Asi si domyslíte, že jde o rohatou samici skotu domácího. Někdy si tak fakt připadám. Místo aby byli rádi a mávli na poděkování, tak ještě zuří.

A stejně je to i naopak. Běda, kdybych se někdy spolehla na to, že mám přednost zprava. No to bych se se zlou potázala a měla nabourané auto takřka denně. Naštěstí pro mě jsem vždycky obezřetná, a protože znám to prazvláštní nepsané pravidlo nákupních center, že přednost má ten, kdo je větší hulvát, má silnější auto nebo jede po širší cestě, raději ustoupím. I když vím, že bych byla v právu, kdyby mě náhodou někdo nabořil, po rozmačkaném plechu svého Yaríska opravdu netoužím.

Jak je to s předností v jízdě u nákupních center?

Raději jsem se zeptala osoby fundované - inspektora Jaroslava Kudláčka:

 
„Platí, že není-li přednost vyznačena dopravními značkami, musíme se řídit pravidlem pravé ruky. Pokud jde o plochy v okolí nákupních center, což jsou spojovací komunikace a parkoviště, zpravidla se jedná o účelové pozemní komunikace, na nichž platí pravidla silničního provozu. Mimo jiné tu platí pravidlo pravé ruky, tedy povinnost dát přednost vozidlům přijíždějícím zprava.
Týká se to nejen velkých parkovišť nákupních galerií, ale také například městských patrových garáží. Všude se jezdí podle pravidel. To platí na silnicích vždy, když přednost neupravují dopravní značky.“

Tak to se mi ulevilo, ale jak to vysvětlit ostatním řidičům?

Reklama