Udržujete doma příjemné teplo a doslova vás děsí představa, že ho najednou vypustíte jen tak ven dokořán otevřenými okny a dveřmi? Nebo na větrání jednoduše zapomínáte? Velká chyba, která se může odrazit na mnoha liniích. Dopřát příbytku i sobě čerstvý vzduch lze i s minimálními ztrátami. Stačí vědět, jak na to.

Velkou chybou, které se dopouští mnoho domácností, je větrání pomocí oken pootevřených na mikroventilaci nebo ventilaci. Dovnitř neproudí tolik studeného vzduchu, ven zase neutíká příliš cenného tepla, takže ušetříte? Velký omyl!

„Otevřená ventilačka místnost nevyvětrá, stěny pouze vychladnou, topení jede na plné obrátky, efekt je naprosto opačný, než jakého chceme dosáhnout,“ upozorňují experti z projektu Ekoúspora. A co teprve tepelná ztráta, když ventilačku necháte pootevřenou celý den? Kdyby to alespoň stálo za to co se čerstvého vzduchu týče, jenže v takovém případě nemůže být o dostatečném větrání řeč.

63d3a38e6e32fobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Jak v zimě větrat správně?

Razantně a rychle. Co nejvíce oken, ideálně ty na protilehlé straně, a pokud možno i dveře, otevřete dokořán. Proudit čerstvý vzduch nechte pět minut, pak je zase zavřete. Jestliže je opravdu velký mráz, můžete dobu větrání zkrátit na tři minuty. Během této chvíle se vzduch v místnosti sice ochladí, ale stěny vychladnout nestihnou, takže prostor se brzy opět prohřeje. Pokud máte pod okny radiátory s termostatickými hlavicemi, po čas větrání je stáhněte na minimum.

Při tomto způsobu větrání máte jistotu, že vydýchaný vzduch opět obohatíte o kyslík. Ten totiž bývá v místnosti, kde pobýváte delší dobu, nedostatkovým zbožím. Zvláště když si představíte, že ani v čerstvém vzduchu ho není nadbytek – skládá se z 21 % kyslíku a 79 % dusíku.

Za jediný den spotřebuje každý z nás průměrně 15 kilogramů vzduchu. Pokud ve vydýchané místnosti převládá oxid uhličitý, má to neblahý vliv i naši kondici. Cítíme se unavení, nesoustředění, rozbolí nás hlava, začnou pálit oči a dokonce nám může být i špatně od žaludku. Časem se navíc mohou dostavit vážnější zdravotní komplikace. Nedostatečný přísun kyslíku mívá na svědomí alergie či nemoci dýchacích cest.

V nevětrané místnosti se navíc rychleji množí viry a bakterie a lépe se daří plísním. Těm posledně jmenovaným svědčí i vyšší vzdušná vlhkost v bytě, o což se stará nejen pára z koupelny nebo kuchyně, ale také my sami. Denně vdechneme a vydechneme kolem 2,5 kilogramu vody ve formě vzdušné páry.

Důkladné větrání bychom měli příbytku dopřát alespoň třikrát až čtyřikrát denně, ideálně ale každé dvě hodiny. A začněte hned ráno.

Zdroj informací: Ekoúspora, Korado, E.ON

Čtěte také: