6373768daf344seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Měkké máslo
Do máselných těst dávejte změklé máslo. V žádném případě ho do těsta nedávejte tvrdé jako kámen přímo z lednice a ani ho nenechávejte měknout moc dlouho. Teplota másla v pokojové teplotě by měla být kolem osmnácti stupňů. To znamená, že když na něj zatlačíte, měl by se objevit malý důlek, ale nesmí mít měkké až moc. Nesmíte se pak divit, že máte cukroví tuhé a tvar rozteklý. Úplně stačí, když necháte máslo venku přibližně hodinu až dvě.

Kvalitní suroviny
Pokud chcete mít chuťově dobré cukroví, které se s přehledem uleží a bude mít dobrou konzistenci, nešetřete na surovinách a investujte do opravdové kvality. Čerstvé ořechy, mouka, máslo nebo koření, to vše si cukroví zaslouží.

Zpracovávání těsta
Pokud děláte linecké cukroví, budete chtít dosáhnout křehkého těsta. Abyste získali takový výsledek, je potřeba těsto zpracovávat jen po dobu nezbytně nutnou. Jakmile je vše spojeno, dále už nehněťte, to je nežádoucí. U kynutého těsta je dlouhé hnětení potřeba kvůli rozvinutí lepku, ale zde nikoliv.

Vychladlé těsto
Než začnete těsto válet, vykrajovat nebo z něj něco vytvářet, vždy ho dejte minimálně na půl hodiny zchladit do lednice. Bude se vám s ním mnohem lépe pracovat a tvary budou vypadat tak, jak si přejete. I pokud cukroví vykrojíte, ale ještě nemáte rozpálenou troubu nebo v ní máte něco jiného, klidně celý plech dejte do lednice, ocení to zvlášť těsto z másla, které se nebude roztékat.

shutterstock-2083793449.jpg
Foto: Shutterstock

Odleželé těsto
Naplánujte si pečení cukroví dopředu a těsto dejte odležet alespoň na 3-4 dny. Nic se mu nestane, naopak se v něm chutě všech surovin propojí a výsledné cukroví bude chutnější a křehčí.

Prosévejte
Všechny sypké suroviny prosejte ještě před tím, než je dáte do těsta. Možná se vám to zdá jako zbytečný krok navíc, ale opak je pravdou. Zbavíte se hrudek a těsto bude potom krásně jemné a hladké a nebude se trhat.

Rozpálená trouba
Troubu rozpalte alespoň o 10-20 stupňů víc, než je uvedeno v receptu. Je to kvůli tomu, že jak otevřete dvířka trouby, teplota uvnitř se sníží. Jakmile do ní dáte plech s cukrovím, upravte teplotu na požadovanou.

Nepřepečte to
Přepečené cukroví je tvrdé, hořké a suché. Mnohem lepší je ho nedopéct, než přepéct. Některé druhy se pečou velice rychle, proto neustále kontrolujte troubu. Není ale dobré ji často otevírat kvůli vzduchu, sledujte ho spíše přes průhledné sklo.

TIP! Pokud se vám cukroví povede přepéct, určitě ho nevyhazujte a schovejte si ho. Můžete ho totiž rozmixovat a použít do nepečeného anebo piškotového těsta.

Pozor na záměnu surovin
Chcete recept udělat zdravějším, a tak jste se rozhodli, že vyměníte bílý cukr za jiné alternativy, třeba za med, třtinový cukr, čekankový sirup nebo kokosový cukr? Můžete, ale pozor na to, nikdy nebudete mít jistotu, že cukroví dopadne stejně jako s bílým cukrem. Každé sladidlo má jiné vlastnosti a jinak reaguje, proto nespoléhejte na to, že výsledek bude stejný, jak jste zvyklí. Hlavně častěji kontrolujte troubu.

Skladování
Cukroví skladujte na temném a suchém místě, kde teplota nepřesahuje 6 stupňů. Někteří lidé skladují cukroví na balkonech, to ale není příliš vhodné, protože venkovní teplota není stálá a často se mění. Pro dlouhou výdrž perníčky uchovávejte v keramické nádobě, slepované cukroví v papírové krabici a cukroví bez náplně v plastových nebo plechových krabicích.

Zdroj: karolinafour, prozeny, ireceptar, pikant

Reklama