Řidič jako řidič

Nezáleží na tom, zda právě řídíte auto, motorku, kolo nebo koloběžku. Jste řidičem a podle toho se musíte chovat. Je nezbytné znát pravidla silničního provozu a respektovat dopravní značky i světelnou signalizaci. Stejně tak musíte mít kolo ve vyhovujícím technickém stavu a náležitě vybavené. Nezapomeňte hlavně na předepsané osvětlení a reflexní prvky, bez nichž se za snížené viditelnosti neobejdete. Přestože plánujete být doma z výletu ještě za světla, nikdy nevíte, co vás může zdržet. Myslete také na to, že nesmíte řídit pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Ani na cyklostezce.

by.jpg
Foto: Shutterstock

  • Pokud jedete ve skupině, měli byste jet s bezpečnými rozestupy za sebou. A to i na cyklostezce. Rozhodně ne vedle sebe.
  • Jestliže je na vaší trase oddělen pruh pro cyklisty, máte povinnost tuto stezku použít.
  • Nemůžete jezdit po chodníku, to je povoleno jen dětem mladším 10 let. Pokud jízdní kolo po chodníku pouze vedete, nesmíte tím ohrozit chodce.
  • Jet na kole nesmíte ani po přechodu pro chodce.

Za porušení pravidel při jízdě na kole vám sice nehrozí „vybodování“ ani odebrání řidičského průkazu, ale pokutu od policistů dostat můžete. Co je ale horší, riskujete zdraví i život, nejen svůj. Cyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu.

Pozor na ruce i nohy

Jako cyklista máte i nějaké povinnosti „navíc“. Například mít nohy na šlapadlech a držet se řídítek. Pokud byste tedy za jízdy jednou rukou vedli druhé kolo, vozík, psa nebo třeba drželi cigaretu či párek v rohlíku, je to přestupek. Stejně tak se nesmíte držet jiného vozidla.

Děti na kole

Vjet na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupnou účelovou komunikaci smí dítě mladší 10 let jen pod dohledem osoby starší 15 let. „To neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně,“ upřesňují plzeňští policisté.

Věkové omezení stanoví zákon i pro přepravu dítěte na kole v pomocném sedadle. Vézt osobu mladší 7 let smí jen osoba starší 15 let. Pokud k přepravě malých dětí volíte raději přívěsný vozík, ten může táhnout jen dospělý člověk, tedy starší 18 let. Vézt v něm navíc můžete maximálně dvě děti mladší 10 let. Stejně tak za sebou nemůže nezletilý táhnout dítě na kole za pomoci spojovací tyče.

Nikdy u dětí ani mladistvých nezapomínejte na ochrannou přilbu. Ze zákona ji musí nosit všichni do 18 let věku. Ale policisté ji vřele doporučují i starším cyklistům. „Statistická čísla týkající se smrtelných úrazů cyklistů v důsledku poranění hlavy jsou více než alarmující,“ varují.

Pravidla platí i pro cyklostezky

Pokud jde pouze o cyklostezku, která není smíšená se stezkou pro chodce, nesmí po ní chodit pěší ani například maminky s kočárky. Jestliže je ale stezka určena pro jízdu na kole i k procházkám, musí každý zůstat ve vyhrazeném pruhu. Výjimkou je jen předjíždění, otáčení se a podobně. V případě, že stezka oddělená pruhy není, je to složitější. Cyklista musí jet vždy vpravo (i na přechodu pro cyklisty). Chodcům ale zákon směr pohybu neupravuje. Na místě je tedy ohleduplnost z obou stran.

Zdroj informací: Policie České republiky - KŘP Plzeňského kraje, Informační centrum Zlín

Čtěte také:

Reklama