Zjistila jste, že přes zimu nabrala Vaše postava na objemu a rozhodujete se, zda začít s cvičením? Nebo možná už na cvičení chodíte a zdá se Vám, že výsledky nejsou takové, jaké byste si představovala. Důležité je vědět, co můžete od cvičení – aerobního či anaerobního – očekávat.
Aby mělo cvičení příznivý vliv na organismus, je nutno dodržovat určité zásady:
1. Dostatečná intenzita
Pro určení správné míry zatížení organismus musíme znát tepovou frekvenci, která se v klidu pohybuje kolem 70 -75 tepů/min. Aby cvičení splnilo svůj cíl, tj. docházelo ke zlepšení fyzické kondice a spalování tuků, měla by být intenzita cvičení taková, aby nám tepová frekvence stoupla na 130 -140 tepů/min, během lekce může stoupnout i na 150 - 170 tepů/min (a to několikrát), ale neměla by se dostat pod hranici 120 tepů/min.
Maximální tepovou frekvenci si každý můžeme spočítat, když od hodnoty 220 odečteme svůj věk. To je hranice, kdy se již dostáváme do anaerobního pásma, která nemá na organismus příznivý vliv a naopak ohrožuje zdraví. Těchto hodnot se však nemusíte bát, protože každá cvičitelka intenzitu cvičení sleduje a dbá na to, aby váš organismus pracoval při optimálním stupni zatížení, k čemuž používá speciálně namixovanou hudbu na aerobik.
2. Délka cvičení
Naše tělo začíná využívat tukové zásoby jako zdroj energie přibližně po 30 minutách dostatečně intenzivního (viz výše) cvičení. Půjdete-li si na pár minut zajezdit na rotopedu či zaběhat, neuděláte pro své tuky zase až tak nebezpečnou výpravu.
Přesto jsou tyto krátkodobé aktivity lepší, než když zůstaneme doma a sedíme u televize s pytlíkem chipsů. Je ale nutno také uvědomit si, že na pohyb reaguje každý organismus jinak a svou roli také hraje genetika, takže stejný cvičební program nebude mít tytéž účinky u každého člověka.
Výzkum v současné době ukazuje, že existují i možnosti, jak zhubnout během krátké doby cvičení – ale o tom až v některém dalším článku.
3. Pravidelnost, dostatečná frekvence
Pokud nebudete cvičit pořádně a často, je to jen ztráta času. Tento druh uvažování odrazuje spoustu lidí od toho, aby v pravidelném cvičení pokračovali nebo s ním vůbec začali. Jak jsem již uvedla, jakýkoliv pohyb je lepší než pasivita. Pokud si ale stanovíte určitý cíl, optimální frekvence cvičení je 2-3x týdně. Zde je nutno podotknout, že nemusí jít vždy jen o aerobik. Našemu tělu velmi prospějeme tím, že sporty trochu prostřídáme - v zimě např. lyžování, bruslení, plavání, v teplejších měsících zase jízda na kole, běh, kolečkové brusle apod. Organismus si tak nezvykne na stereotyp, nedojde k tzv. adaptaci na zátěž a neustále tak můžeme svou výkonnost zvyšovat.
Příště se dozvíte, jak se na hodinu aerobiku správě obléci, obout a kolik byste měli během lekce aerobiku vypít tekutin.
Připravila:
Kateřina Moresová
cvičitelka aerobiku, Převzato z www.aerobics.cz
Pravidla aerobního cvičení
Dnes začíná pravidelný čtvrteční seriál o aerobicu. Jestli si myslíte, že o cvičení víte vše, jste na omylu. Naše nové spolupracovnice vás o tom jistě přesvědčí.
Doporučujeme
Komerční tipy
-
Načerpejte energii, doplňte vitamíny! Jak nejlépe překonat jarní únavu? Sychravé zimní počasí, stmívání a málo slunečního svitu, nám na optimistické náladě rozhodně nepřidalo. Nyní se dny prodlužují, slunečních paprsků je více a hned se na svět díváme optimističtěji, i přesto jsme ale v těchto měsících bez energie.
-
Zimním obdobím to nekončí. Vitamin C vám pomůže užít si dovolenou naplno S odcházející zimou bude pomalu ubývat nepříjemných viróz a chřipek. To ale neznamená, že bychom měli polevit v zásobování našeho těla vitaminem C. Potřebuje jej celoročně a takové doplňování vitaminu C vám může třeba i zachránit dovolenou.
-
Testujeme v redakci absorpční sáčky Ceresit stop vlhkosti do auta Vlhkost, se kterou bojujete, vás nemusí trápit jen v domácnosti nebo z uzavřených prostorách jako je šatník nebo botník, ale také v autě. Zvlášť v zimě.
-
Thonetky od Truhláře aneb #sedimestylove Pro svou vysněnou židli se vydávám na pražskou Palmovku. Čeká na mě uprostřed klidného vnitrobloku v dílně Sedíme stylově. V místě, kde vrací do života sedací nábytek z ohýbaného dřeva a oprašují slávu nadčasových „Thonetek“.
-
Novinka na trhu: Bylinné kapsle MALTOFERROCHIN Anemie neboli chudokrevnost je chorobný stav charakterizovaný snížením hodnot krevního barviva hemoglobinu pod fyziologickou mez pro daný věk a pohlaví a snížením celkového obejmu červených krvinek (erytrocytární masy), tzv. hematokritu. Netrpíte jí také?
-
Podpořte mládí své pleti, jaké produkty vám rádi doporučíme? Stárnutí pleti sice nezastavíme, můžeme ale pleti dodat velmi kvalitní účinné látky, které mohou napomoci proces stárnutí zpomalit a prodloužit tak mládí své pleti. Odborníci potvrzují, že pravidelná a dostatečná péče o pokožku se vyplatí. Máme pro vás několik tipů na zajímavé produkty, které jsou pro vás inspirací.
-
Co všechno můžete v italském Livignu zažít a vyzkoušet kromě sjezdovek a běžeckých tratí? Chystáte se na lyže? Pak vyražte do bezkonkurenčního italského Livigna. Minulý týden jsme toto jedinečné městečko navštívili a strávili tady pět dní. Livigno najdete na severu Itálie u švýcarských hranic a je nejslunnějším lyžařským areálem v Alpách.
-
Připravte dětem nezapomenutelné jarní prázdniny. Ve španělské Andalusii! Zatímco v Česku převažuje nevlídné počasí, na jihu Španělska jsou teď ideální podmínky pro rodinný road trip. Andalusie – kraj, kde slunce svítí 300 dnů v roce, nenabízí jen nekonečné písečné pláže, smaragdové moře nebo vrcholky pohoří Sierra Nevada. Najdete zde také spoustu atrakcí, které ocení zejména ti nejmenší z nás!
-
Mauricius, sem se budete vracet „Žijte ve slunečním svitu, koupejte se v moři a dýchejte vzduch vonící volností,“ radí americký filozof Ralph Waldo Emerson těm, kteří ubití životem klesají na duchu. Indický oceán a jeho ostrovy jsou pro takový záměr prostředím jako stvořeným.
-
Lepší imunita, menší únava? Zkoušely jsme v redakci BioGaia® Protectis® s vitaminem D Mít v těchto dnech, kdy viry a bakterie útočí ze všech stran, silnou imunitu se rozhodně vyplatí. Proto jsme se moc rády pustily do testování doplňků stravy BioGaia® Protectis® s vitaminem D, který obsahuje probiotika, která ovlivňují náš střevní mikrobiom.
Nový komentář
Komentáře
začala jsem šlapat na rotopedu 30 min.snad to bude stačit,chtěla bych si koupit steper ale nevím jestli mám
Hmm. Tak to asi nebude moc dobrý, že při sebemenší námaze funím jako stará jezevčice, prostě nemohu popadnout dech. Jak to potom udělat aby tělo mnělo dostatek kyslíku?
medved : na měření tepu jsou speciální hodinky, které ti zapůjčí v tom sportovním centru a ty v průběhu celého cvičení na hodinkách sleduješ tepovku a podle nich se řídíš. A stepry na kolena moc vhodné nejsou, ale když si je zprvu posílíš ,tak pak můžeš začít chodit i na stepry.
Obávám se, že mi ta frekvence tepu stoupá víc, já mám hroznou kondičku, nic nevydržím.
M.: Gratuluji, jeddnak k zhubnutí a jednak k tomu času, být denně ve fitku. S prací a rodinou namám šanci stíhat, jsem ráda za své dva dny v týdnu.
No jsem mom. studentka,je ale pravda, že práce mám dost - diplomka a paralelně dvě brigády.Je to spíš o tom srovnat si denní program.Uznávám,že je to ale nejspíš otázka peněz, jsem z Brna a tady lekce step aerobiku v lepším centru stojí cca 60 Kč. Mám ale štětstí,že v rámci vyučování pořádá fakulta hodiny aerobiku,jinak byc se asi nedoplatila
Pawnee:
Lolinka: 5x týdně? proboha kde na to bereš čas? ....ení tvým povoláním cvičitelka aerobiku?
Chodím cvičit 5 týdně a fakt musím říct, že výsledky jsou vidět po 2 měsících. Neskutečně to zlepší postavu, s dietou jsem taky hubla ale ne tam kde jsem potřebovala...teď když jsem přidala cvičení tak je to super
super tema
jako inspiraci k dalsim clankum...zajimalo by me, jaky je vliv cviceni na klouby (hlavne tedy kolena), libi se mi step aerobik, ale je velkou zatezi na kolena...pry jednou tydne to nijak nevadi...ale nevim
a jak si ma clovek zmerit tep ? nebo poznat jaky ma ? nedovedu si predstavit, ze se merim s nejakyma stopkama
dobre tema
zrovna vcera sem byla cvicit,a jsem naprosto uchvacena,a po cviceni mam skvely pocit
jinak je to moc hezky clanek