Jak dali princ Harry a jeho žena Meghan jasně najevo v rozhovoru s Oprah Winfrey patřit do britské královské rodiny rozhodně není taková zábava, jak si mnozí možná mysleli. Nese se to totiž v duchu omezování a dodržování někdy dost podivných pravidel, popřípadě zvyklostí. 


kr3.jpgFoto: Shutterstock

Královna mluví do milostného života
Zamilujete se, chcete si svou vyvolenou nebo vyvoleného vzít, ale patříte do užšího okruhu členů britské královské rodiny? Potom to není tak jednoduché. Od roku 1772 platí ve Velké Británii zákon o královských svatbách (Royal Marriages Act), který stanovuje podmínku, že sňatek bližšího člena britské královské rodiny (prvních 6 osob v linii nástupnictví na britský trůn) musí odsouhlasit panovník. Svou babičku tak musel žádat nejen princ William, ale i Harry.

Královna mluví do svatebních šatů
Královna vám to povolila? No paráda. Volejte sláva a tři dny se radujte. Ale jestli si myslíte, že svatba bude přesně podle vašich představ, jste na omylu. Královský protokol samozřejmě určuje téměř vše a ani svatební šaty si nemůže nevěsta vybrat bez předchozí konzultace. Róbu na den D musí opět schválit královna.
we.jpg
Foto: Shutterstock

Královnino poslední sousto je i vaše
Pozvala vás královna na slavnostní večeři nebo oběd? Gratulujeme, jistě si to skvěle užijete a stoly se budou probíhat pod nejrůznějšími dobrotami. Pokud ovšem patříte mezi extrémně pomalé jedlíky, měli byste si hlídat, jak je na tom se svou porcí královna. Jakmile totiž Alžběta II. dojí poslední sousto, automaticky to znamená, že dojedli všichni přítomní.

Jednání v rukavičkách
V dalším případě nejde úplně o protokolární pravidlo, ale spíše o zvyklost, která má módní i praktický aspekt. Královna Alžběta má na společenských událostech většinou rukavice. Na jedné straně jde o součást jejího stylu, na straně druhé je skutečnost, že si podává ruce s řadou lidí, a tak si je chrání před bakteriemi a viry.
we1.jpg
Foto: Shutterstock

Konverzace je u konce
Až se někdy budete bavit s britskou královnou a ona si při konverzaci přesune kabelku z levé ruky do pravé, asi jste jako společník zrovna nezazářili. Jde totiž o tajné gesto, kterým Alžběta II. dává najevo svému personálu, že rozhovor s dotyčnou osobou je u konce a že je čas se přesunout dál.

Šortky pro princátko
V rámci britské smetánky se dodržuje tradice, že chlapci se na veřejnosti často objevují v šortkách. Jde o jeden ze znaků vyšší třídy. Dlouhé kalhoty jsou určené pro starší chlapce a muže a šortky pro ty mladší.
fas.jpg
Foto: Shutterstock

Zakázané jídlo
Členové britské královské rodiny by se podle dostupných informací měli vyvarovat konzumaci mořských plodů. Jde totiž o jeden z nejčastějších pokrmů, který způsobuje otravu. Čas od času ovšem toto pravidlo někdo poruší. Zakázaný je v paláci také česnek. Jednak královna není jeho velkou fanynkou a také by členům rodiny mohlo zapáchat z úst.

Urozené sezení
Ženy mají v královské rodině předepsáno i to, jak mohou sedět. Kolena od sebe nebo překřížená kolena nepřipadají v úvahu. Nohy i kolena musí být u sebe, aby případně nic nevykouklo, dovolené je mít překřížené kotníky.

Snubní prsteny
Ani v tomto případě nejde vyloženě o přísné pravidlo, které je nutné dodržovat, z tradice ovšem vychází, že mužští představitelé britské královské rodiny většinou nenosí snubní prstýnky. Třeba takový princ Harry je ovšem výjimkou a nosil ho ještě před tím, že se své oficiální role v rodině vzdal. 


wes.jpgFoto: Shutterstock

Zdroj: BBC, Independet, Haarpers Baazar, Royal

Čtěte také: