Jak jste na tom s prevencí? Chodíte na pravidelné prohlídky? Už jste byli u zubní hygienistky? Připravili jsme pro vás zajímavý článek na téma prevence.

zubař

Poprosili jsme o odpovědi na několik otázek zástupkyni soukromé zubní kliniky Erpet Medical Centrum dentální hygienistku - Lucii Hráškovou, DiS.

Zubního lékaře bychom měli navštěvovat alespoň dvakrát do roka, abychom předešli nepříjemným zážitkům ze zubní ordinace. Mnoho lidí si myslí, že zubní ordinace se navštěvuje, až když něco začne bolet. To je však omyl. Preventivními návštěvami lze spoustě nepříjemnostem předejít tím, že vás lékař vyšetří a sdělí, kde je jaký i minimální problém, a pacient s tím může něco dělat i bez vrtání a bolesti. Zubní kaz totiž nevznikne přes noc. Je to zdlouhavý proces, kdy se bakterie dlouhodobě usidlují na zubním povrchu, následně začnou tvořit kyseliny, které nabourávají povrch zubu (zubní sklovinu) a následně vznikne kaz. Počáteční kaz, který vzniká se dá tedy zastavit.

Není kvůli tomu však nutné si čistit zuby po každém jídle, ba naopak. Při požití potravin se totiž začíná naleptávat sklovina kyselinami (snižuje se PH v ústech), tudíž když začneme změklou sklovinu čistit, svým zubům zrovna nepomáháme, právě naopak. Rozumnější je si ústa po jídle vypláchnou vodou a neutralizovat tím prostředí dutiny ústní. Eventuelně použít žvýkačku (samozřejmě bez cukru!) Zuby tedy stačí čistit 2x denně.

S onemocněním dutiny ústní vám také pomáhá dentální hygienistka, která by měla být nedílnou součástí všech zubních ordinací. Navštěvuje se nejméně dvakrát do roka společně s návštěvou zubního lékaře. Dentální hygienistka vám zuby vyčistí od zubního kamene a plaku (i z pod dásní), naučí čistit zuby správnou technikou a doporučí speciální mezizubní kartáčky a pomůcky, jelikož jen zubní kartáček a dentální nit k řádnému odstranění zubního povlaku nestačí. Při správné technice a vhodných pomůckách se předchází zánětům dásní a vzniku kazů. Vhodným doplňkem zubní pasty a kartáčku je také ústní voda. Ale pozor, jsou ústní vody, které podporují účinek zubní pasty a používají se vždy po vyčištění zubů, a také dezinfekční ústní vody, které neužíváme pravidelně, ale pouze v případě, když je v ústech nějaký zánětlivý nebo špatně se hojící proces.

Děkujeme za spolupráci dentální hygienistce - Lucii Hráškové, DiS. ze soukromé zubní kliniky Erpet Medical Centrum

http://www.erpetmedical.cz/

Reklama