Západní civilizace se přestává hýbat. Chybí jí každodenní fyzická aktivita jako je chůze, běh či plavání. Přímým důsledkem tohoto je celá řada civilizačních onemocnění, která nejsou zdaleka spojena jen s nadváhou a obezitou. Pohyb zkrátka potřebujeme, ať jsme štíhlí, nebo baculatí.

Mgr. Jana HavrdováDokonce se dá říci, že je lepší být malinko baculatý a přitom v dobré fyzické kondici než ultraštíhlý, ale bez kondice. Pohybových aktivit, které můžeme zařadit do svého života, je celá řada. Kdo chce začít, nemusí hned balit tašku do fitka. Stejně jako při změně jídelníčku zpočátku stačí vzít si papír a tužku a začít si alespoň týden zaznamenávat nejen co, kdy a kolik jím, ale také co, kdy a kolik se hýbu. Do tohoto seznamu patří všechny schody, cesta do školy, do práce, s dětmi do parku, žehlení, uklízení, odklízení sněhu či sekání zahrady. Zkrátka vše, kdy nesedíte či neležíte. Tento přístup, neboli základní diagnostika množství pohybové aktivity, se již zabydlel i v praxi osobních trenérů. Např. ve Finsku si s Vámi trenér při prvním setkání sedne a projde doslova každý Váš krok, který v průběhu dne uděláte. Následně Vám kroky přidá. Poradí Vám, jak parkovat auto o kousek dál od Vaší práce, pro noviny i malý nákup Vás pošle pěšky, každý den najde čas na krátkou procházku po parku, a pokud přímo netrpíte obezitou, tak Vám rozhodně zakáže výtahy. Po schodech – hlavně nahoru – už budete chodit jen pěšky.

Dalším krokem je již opravdové sportování. Nabízí se celá škála sportovních aktivit, ve kterých si rozhodně vybere každý. Pojďme si sportovní aktivity pomyslně rozdělit na aktivity venku a vevnitř. Další dělení by mohlo být na aktivity dynamické a harmonizující. Při dynamických aktivitách chodíte, běháte, tančíte, jezdíte na kole, plavete, bruslíte nebo si třeba zahrajete beach volejbal či fotbal. Při harmonizujících aktivitách cvičíte například jogu či pilates. Nebo se jen jdete projít do přírody.

cvičení

Důležité je také udržovat pravidelný a dostatečný pitný režim. Vhodnou alternativou osvěžení jsou nápoje slazené výtažkem z listů rostliny stévie, jako je např. ledový čaj Nestea. Velkou výhodou takových nápojů je jejich nízká kalorická hodnota, která se s ohledem na naši tělesnou hmotnost a kondici rozhodně hodí.  

S nastupujícím jarem se většina z nás těší na sluníčko a venkovní radovánky. Výrazně se zvýší provoz na cyklostezkách, hřiště jsou rázem plná dětí. Pokud pro sebe chcete něco udělat, naplánujte si každý den alespoň 30 minut venku v přírodě. Nemáte rádi kolo? Nevadí, vezměte si kolečkové brusle. Ani ty Vás nebaví? Pak opravdu stačí jen rychlá chůze. Je to ten nepřirozenější lidský pohyb, který je opravdu bezpečný a výrazně zlepšuje fyzickou kondici. Víte, že pokud diabetik druhého typu upraví Nestlejídelníček a denně ujde kolem 10 000 kroků, má reálnou šanci na život bez užívání inzulínu? Pravidelná chůze je doslova lék jak na fyzická, tak i na psychická onemocnění. Navíc je to lék, který nás nikoho nestojí nic, jen trochu času. A ruku na srdce – 30 minut či hodinku denně, ať už sami, či s našimi dětmi nebo partnery si do diáře dokáže vměstnat každý.

 

Mgr. Jana Havrdová
prezidentka Českého svazu aerobiku, fitness a tance FISAF.cz a jedna ze zakladatelek preventivní kampaně Česko se hýbe a Prezidentka České komory fitness

Reklama