Upozornění: pokud nejste vyznavači či víkendoví čtenáři brutálnějších komiksů, detektivek, horrorů, čtěte dál jen na vlastní nebezpečí.

 

Minirecenze na knihu Alana Mooreho “Z pekla“ je potřísněná krví.

 

"Jacka Rozparovače" a jeho obludné činy z londýnského East Endu r. 1888 zná snad každé odrostlejší děcko.

Kdo byl onen slavný Jack, nikdo neví. Dodnes nebyl řezník-chirurg identifikován.

A v tom se liší kniha scénáristy Mooreho a ilustrátora Campbella.

 

Obeznámen dopodrobna s fakty vyšetřování a pravděpodobným průběhem oněch brutálních nocí, vybírá autor z davu potenciálních vrahů jednoho, jemuž vkládá do ruky skalpel osudu, a rozjíždí fiktivní jízdu smrti.

Doktor, postižen vlastní nadřazeností, sžírán nenávistí k matriarchální minulosti a měsíčnímu kultu bohyně Tiamat, poctěn chránit vraždami ty nejvyšší, vyvrhuje prostitutky precizně a bez sebemenších výčitek.

 

Syrově černobílá kresba prokládána slovy nejznámějších strhne fascinovaného čtenáře do temnot krutosti. Kdo věříte, že snesete krev na plátně i v textu, neviděli jste dosud vše.

Děj knihy je ostrým odrazem života tehdejšího království s jeho pasáky, děvkami, korupcí, netečnou policií utíkajíc před realitou k opiu, zednářskými spolky a tajemnými falusovými stavbami.

Život jedince tu neznamená nic. Natož život prostitutky.

 

Autor vás provede zhmotnělým peklem.

Předkreslí možný směr vyšetřování, sugestivně obeznámí s ponurou magií viktoriánského Londýna, s hněvem, který rudě klokotá v jeho smrdutých kanálech. Stanete se jeho součástí, ať se vám to bude líbit nebo ne.

 

Kniha není pitevním protokolem. Je obsáhlým, precizním  a občas mírně nepřehledným návodem k tomu „co by, kdyby…“

 

Všem, kteří se i přes možná trochu morbidní téma rozhodli titul koupit, přeji mnoho bezesných nocí. Budu na vás myslet J

 

P.S: ne nadarmo Moore konstatoval: "Největší problém není královská rodina či zednářstvo, nýbrž TAJEMSTVÍ. Fakt, že případ zůstal nevyřešen. Z toho lidi buď blbnou, nebo tvoří."

 

 

Nakladatelství: BBart
Autor:  Alan Moore, Eddie Campbell, Pete Mullins
Počet stran:  576

Cena: 690,- Kč

Reklama