S každým stupněm, který na venkovním teploměru přibyde, vyraší na zahrádce další stébla trávy a zimou zmrzačený trávník zoufale volat po novém sestřihu. Víte, jak ekologicky vyživit trávník, jaká sekačka se hodí pro malou zahrádku nebo jaký je rozdíl mezi klasickou a robotickou sekačkou?

odborníkRadí odborník na zahradní techniku Aleš Chrobok ze společnosti ama Czech s.r.o., výhradní distributor robotických sekaček Robomow.

 

Jaké důležité aspekty musí sekačka splňovat, aby dlouho vydržela a zvládla úpravu zahrady na jedničku?

Petr Vybíral, Tábor

Pokud má sekačka vydržet a odvádět dobrou práci, pak musí být kvalitní. Tato kvalita se v základu odvíjí od kvality jednotlivých komponent. Osvědčení výrobci mají většinou nastavený přísný proces výběru a testování dílů, takže koupě sekačky od výrobce, který má historicky prokázanou kvalitu, je sázkou na jistotu. Robotická sekačka je kombinací elektroniky, počítačové inteligence a mobilní techniky. Při její výrobě je tedy nutné skloubit kvalitní mechanické díly, elektronické součástky a umělou inteligenci tak, aby stroj zvládal práci na nejrůznějších tvarech a sklonech zahrad.

Při výběru sledujeme kvalitu použitých materiálů, pevnost nože, výkon motorů. V případě robotických sekaček bychom se měli zaměřit i na schopnosti sekačky sekat ve více zónách a přejíždět mezi nimi. Tuto vlastnost oceníme, zejména pokud je trávník rozdělen na několik ploch. Důležitá je také šířka sekání, na které závisí doba posekání zahrady. Výhodu představuje schopnost sekačky upravovat trávník podél okrajů. Moderní robotické sekačky dokáží komunikovat skrze mobilní aplikace, což zjednodušuje jejich nastavení a ovládání na dálku.

sekačka

Pokud bych porovnal zahradu posekanou manuální sekačkou a trávník upravený samostatným robotem, mohl bych mezi nimi najít nějaký markantní rozdíl? Jaké jsou benefity robotických sekaček?

Bernard Dvořák, Krušovice

Robotická sekačka má jeden hlavní benefit, který potěší hned několikrát. Bývá vyrobena tak, aby zvládla pracovat samostatně a naši pomoc vyžadovala minimálně. Tím pádem nám umožňuje efektivně šetřit čas. Další výhodou je neustále upravený trávník. Robotická sekačka pracuje každý den, tudíž trávník nemá šanci vyrůst. Při klasickém sekání je trávník krásný, druhý den už jen celkem hezký a za dalších 24 hodin se začíná čepýřit různě dlouhými stébly. Do týdne se rozroste natolik, že se po zahradě prakticky nedá chodit. S robotem tyto trable opadnou a trávník je stále v perfektním stavu.

Při sekání klasickou sekačkou se každý potýká s problémem, jak se vypořádat s posečenou trávou. Robotická sekačka ve výbavě zásobník na zbytkovou trávu nemá. Každý den zkracuje stébla trávy jen o malý kousek, který ihned zapadne do trávníku. Tímto způsobem doplňuje zahradě tolik potřebnou vláhu a živiny. Dalším pozitivem je spotřeba robotické sekačky, která je v porovnání s klasickou sekačkou velmi nízká, náklady na provoz jsou tedy minimální. Následujícím efektem jsou dobré sousedské vztahy, jelikož robotická sekačka pracuje tiše. Na otravný zvuk motorů a kouř si už ani nevzpomenete.

 

S manželem přemýšlíme nad koupí sekačky, oba jsme časově vytížení, a tak uvažujeme o samostatném zařízení. Zahrada je v menším svahu – mohl by to být pro robotickou sekačku problém? A zvládne i komplikovanou úpravu zimou zanedbaného trávníku?

manželé Pekařovi, Přerubenice

Kvalitní robotické sekačky zvládají pracovat na podobných sklonech svahů jako ty klasické. S mírným svahem do dvaceti stupňů se tedy dobře vypořádá. Nejste-li si jisti sklonem svahu, doporučuji sjednat návštěvu odborníka, který poradí nejen se svahem, ale také s výběrem vhodného typu zařízení. Zanedbané trávníky vyžadují zvláštní péči. Robotické sekačky jsou určeny především na sekání udržovaných trávníků. Někteří výrobci těchto strojů osazují sekačky silnými motory a pevnými noži, které pak zvládnou i přerostlý trávník. Obecně se dá konstatovat, že pevné nože a silné sekání je výhodou při výběru robotické sekačky. Ta pak zvládne posekat i první vysokou trávu v sezóně.

 

Jak dlouho by trvalo robotické sekačce posekat běžný trávník o rozloze 100 m2? Je nutné jí v této práci nějak sekačkapomáhat např. dobíjením či obracením, nebo je v práci plně samostatná?

Eva Hladová, Kozojedy

Většina robotických sekaček je plně samostatná a v práci jim není třeba pomáhat. Podmínkou je pouze uklizený trávník bez hraček a nářadí. Doba upravování určité plochy se však nedá jednoznačně určit. Délka sekání trávníku se liší dle šíře nožů sekačky a doby, po kterou robot dokáže pracovat na jedno nabití. Stroj s nožem o šíři 20 cm bude potřebovat asi 3x tolik času, než sekačka se záběrem 56 cm. Pokud sekačka dokáže pracovat 40 minut na jedno nabití, bude se muset v průběhu sekání takto velké plochy několikrát dobít, zatímco robot s výdrží 2 hodiny zvládne tuto činnost najednou.

Jestliže nyní disponujete menší plochou, kterou běžně využíváte k relaxaci, pak pro vás může být vhodný například Robomow RX12u, který se pouští manuálně. Ráno uklidíte věci ze zahrady a zmáčknutím jednoho tlačítka stroj spustíte. Zahradu poseče a vrátí se do své stanice, kde se připraví na další start.

 

Malou předzahrádku se snažím upravit manuální sekačkou. Na malém prostoru je však manipulace značně náročná. Vyplatí se investovat do samostatné robotické sekačky? Kdybychom se za pár let odstěhovali do domu s větší zahradou, zvládlo by to samé zařízení i větší plochu?

Přemek Veliký, Postoloprty

Robotické sekačky jsou vždy dimenzované na určitou plochu. Pokud tedy již při výběru sekačky víte, že v brzké době budete chtít větší zahradu, je vhodné volit model určený na výslednou velikost trávníku. Při výběru robotické sekačky se zaměřte především na pevnost nožů a výkon motorů. Dále věnujte pozornost šířce sekání, od níž se pak odvíjí doba sekání dané plochy. Pokud si velikostí plochy a výběrem příslušného zařízení nejste jisti, lehce vše propočítáte díky interaktivní mapě na: http://robomow.com/cs-CZ/robomap.

Uvažuji nad koupí robotické sekačky, ale bojím se, že by mohla poničit záhony s květinami nebo že by ublížila kočce. Jak sekačka pozná, kam může a kde už se má obrátit nebo zastavit?

Dagmar Pěkná, Roštín

Robotické sekačce vymezujeme plochu takzvaným obvodovým drátem, zabudovaným pod zemí, který generuje magnetické pole, podle něhož se sekačka orientuje. Pokud instalaci provedeme v souladu s návodem k obsluze, pak se nemusíme bát o žádné záhonky. Těm se robotická sekačka elegantně vyhne.

Jiná situace je se zvířaty a lidmi. Pro schválení robotických sekaček platí velmi přísné normy a každý výrobek musí projít testováním v mezinárodních zkušebnách. Stroje jednotlivých výrobců jsou osazeny mnoha bezpečnostními prvky pro snížení rizika poškození věcí nebo újmy na zdraví lidí a zvířat. Takovými částmi jsou např. snímače nárazu a náklonu a detektory pro nadzvednutí. Robotická sekačka je stále zařízením s velmi ostrými rotujícími noži. Na ně je potřeba dát pozor a se sekačkou v žádném případě nemanipulovat pokud je v provozu. Před jakýmkoli zacházením je potřeba sekačku zastavit a vypnout. Prevence je však na prvním místě – po travnaté ploše by se během sekání neměli pohybovat domácí mazlíčci ani děti. Ty by se sekačkou neměly vůbec pracovat. Stroje jsou navíc opatřeny dětskými pojistkami, které nedovolí spuštění stroje, neznáte-li správnou kombinaci kláves.

sekačka

Manžel má bolavá záda a používání staré sekačky je pro něj velmi náročné – největší potíž mu dělá vyprazdňování těžkého sběrného koše na trávu. Existuje nějaké řešení, které by mu práci usnadnilo?

Alena Dubčáková, Pohořelec

Řešením vašeho problému může být pořízení robotické sekačky. Partnera zbavíte nutnosti vysypávat těžký koš a vůbec celého procesu sekání. Robotická sekačka nedisponuje sběrným košem. Pracuje na principu každodenního zastřihávání trávníku, kdy malé kousky stébel padají na zem a trávník mulčují. Nejenže manžela zbavíte nutnosti vysypávat těžký koš a zařízení udržovat, ale zprostíte ho celého procesu sekání. Zbyde Vám tak více volného času, který můžete strávit společně nebo věnovat koníčkům.