Jaro se blíží, a tak se v přírodě začínají rodit první mláďata. Teď v únoru jsou to hlavně zajíčci. A právě těch začíná v záchranných stanicích přibývat. V Záchranné stanici Bartošovice se jich během uplynulého týdne, kdy ještě pořádně mrzlo, sešlo hned šest. Některé z nich přinesli svým páníčkům psi, nad jinými se „slitovali“ kolemjdoucí, kteří nabyli dojmu, že jsou v ohrožení, a že je musí zachránit. To je ale velká chyba.


Zdroj foto: Záchranná stanice a Dům přírody Poodří, Bartošovice

„Je potřeba zdůraznit, že pokud leží malý, novorozený zajíček ve sněhu, třeba i při -10°C, nepředstavuje to pro něj samo o sobě ohrožení. Malí zajíčci jsou hned po narození osrstění, vidí, slyší a dokáží se zahřát. Matky zajíčky nezahřívají, nedělají hnízdo ani nehrabou nory,“ upozorňují pracovníci Záchranné stanice a Domu přírody Poodří, Bartošovice. Jedním z nich je Jan Kašinský, kterého jsme se zeptali, proč je zajíčkům lépe v přírodě a kdy naši pomoc skutečně potřebují.

Je složité postarat se o malé zajíčky v zajetí?
Ano. Hlavní překážkou je složení zaječího mléka, které je velice koncentrované. Udělat jeho plnohodnotnou náhražku je problém. Umělé mléko s sebou navíc nese i další komplikaci. Když zajíčci přecházejí na tuhou stravu, nemají ve střevech správné mikroorganismy, které by jim ji pomáhaly strávit. Ztráty pak bývají velké. Takže to, že týden pijí s chutí, nemusí ještě vůbec nic znamenat.

Jak často musíte zajíčky krmit?
Krmíme je třikrát až pětkrát denně, i když to je víc než v přírodě. Zaječice je totiž krmí maximálně dvakrát až třikrát za noc. Přes den se k nim nepřibližuje, aby je neprozradila.

A to asi bude důvod, proč mají lidé pocit, že jsou mláďata opuštěná.
Přesně tak.

Vrátí se tito nalezení zajíčci zpět do přírody?
Pokud přežijí, budeme se snažit je zpět do přírody dostat. Teď jsou spolu, a ve skupině i zůstanou. Až pomine ta úplně nejintenzivnější péče o ně, bude kontakt s lidmi omezený. Půjdou pak do většího prostoru, aby se mohli pohybovat i na trávě, a následně mohli být vypuštěni do přírody.

Je přece jen nějaká situace, kdy by člověk měl zasáhnout a malým zajíčkům pomoci?
Může to být situace, kdy se zajíček objeví někde na cestě, na chodníku, blízko lidských obydlí. To se stává poměrně často proto, že zajíčky uloví a následně odloží potulující se kočky nebo psi. To je samozřejmě hodně špatně, takoví zajíčci mívají vnitřní zrnění. Šance na přežití jsou proto ještě menší.

Jediná situace, kdy by zajíček potřeboval pomoc v přírodě, je tehdy, když je evidentně zraněný. To ale na první pohled většinou poznáte jen těžko. A když na něho budete sahat, vždycky je větší riziko, že uděláte něco špatně, než když ho tam necháte. Raději tedy nesahat. Pokud někdo uvidí mládě, o které má obavy, je lepší nejdříve zavolat do záchranné stanice a popsat situaci. Poradit se, teprve pak jednat.

Čtěte také:

Reklama