Tipy a rady, jak bezpečně ukládat miminka i přes den, nám poskytla Andrea Horáková, vrchní sestra dětského oddělení z Karlovarské nemocnice.

Dceru před týdnem propustili z porodnice a řeší problém, jak si při režimu, v němž se musí starat o domácnost, zajistit neustálý dohled nad miminkem. Miminko přes den odkládá do polohovacího křesílka nebo na složený kojící polštář, což ale problém vyřeší jen částečně – dítě musí často přenášet, navíc je to poměrně nepraktické, když potřebuje třeba do koupelny nebo na záchod.

S podobnými situacemi se každodenně setkávají  stovky novopečených maminek. Tipy a rady, jak bezpečně ukládat miminka i přes den, nám poskytla Andrea Horáková, vrchní sestra dětského oddělení z Karlovarské nemocnice.

Nejpřirozenějším prostředím pro miminka je klasická postýlka, v té ale málokteré dítě stráví celých 24 hodin denně. Kam maminky během dne miminka ukládají?

postýlkaMožností je celá řada, jedná se o zmíněné polštáře, autosedačky a různá křesílka, hrací deky apod. Ani jedna z těchto variant ovšem nesplňuje zejména kritérium bezpečnosti. Pokud uložíte kojence na hrací deku, aby se pádem nezranil, musí ležet na zemi, což je z hygienického a zdravotního hlediska u takto malých dětí velmi nevhodné.

Pelíšky z polštářů jsou ideální opravdu jen pro novorozence, jakmile se děťátko začne více pohybovat, opět byste ho museli mít uložené na zemi, protože se z pelíšku umí velmi rychle doslova „vystrkat a vykopat“. Navíc ve volně uloženém polštáři velmi problematicky zajistíte udržení správné polohy kojenců. Zejména autosedačky a křesílka, které se na první dojem jeví nejbezpečnější, jsou pro ukládání novorozenců a kojenců zcela nevhodné. Zabraňují fyziologickému a správnému vývoji páteře, a i když vypadá, že jsou v nich děti uložené v doporučené „klubíčkové poloze“, opak je pravdou. Autosedačky jsou určené opravdu pouze k převážení a bezpečnému uložení dětí v autě a lehátka jsou ideální pouze pro některé situace, např. na krmení, kdy máte děťátko neustále na očích.

Jsou úrazy těch úplně nejmenších miminek časté? Proč k nim dochází?

Na našem oddělení se s úrazy u kojenců setkáváme opakovaně. Většinou jsou následkem momentů, kdy maminky, aby měly svá miminka co nejblíže na očích, je pokládají lehátka a sedačky na stůl, kuchyňskou linku nebo postel a ty se pak při pohybu děťátka převrhnou a z velké výšky spadnou.

Co s miminky dělaly naše prababičky, které rodily mnohem více dětí a staraly se o velkou domácnost, případně měly další povinnosti? Třeba práce na poli nebo péči o domácí zvířectvo?

Naši předkové nosili děti v šátku či vaku. Z pohledu evoluce je nošení a houpání pro kojence přirozené a ještě dnes je v mnoha kulturách tento způsob sice zcela běžný, ale především vynucený, kdy matky musí po porodu začít ihned pracovat a nošení v šátku je jedinou variantou.

Jednou z výhod, které jsou samozřejmě platné i dnes, je, že dítě je s matkou, tudíž pod neustálým dohledem. Na druhou stranu, ne každé dítě nošení v šátku dobře snáší a naučit se správně a bezpečně šátek uvázat není také zcela jednoduché. A jak kojenec přibírá na váze, stává se jeho nošení pro maminku fyzicky velmi náročné. Navíc, pokud je nošení dlouhodobé a miminko tráví v šátku dlouhé hodiny, opět dochází k nesprávnému vývoji páteře, nevhodnému záklonu hlavičky a brání fyziologickému vzpřimování.postýlka

Doba pokročila a výrobků a pomůcek pro péči o novorozené děti je nepřeberně. Co byste ze svého pohledu dnešním maminkám doporučila?

Nejbezpečnější a nejjednodušší variantou je speciální kojenecká postýlka, s níž se maminky setkávají na novorozeneckém oddělení. Je zkonstruována s ohledem na maximální praktičnost a bezpečnost – je pojízdná, lehká, bez potíží projede standardními dveřmi, snadno se omývá – splňuje veškeré hygienické požadavky. Vejdou se do ní polohovací válečky pro správné udržení polohy hlavičky a těla, monitor dechu a další příslušenství. Dále mají speciální omyvatelnou, nepropustnou matraci. Postýlka nabízí možnost nastavení výšky ložné plochy pro pohodlí různě vysokých maminek, tak aby se nemusely zbytečně k miminku shýbat a mohly si s postýlkou najet nad své lůžko.

Také umožňuje nastavení jejího sklonu, takže jsou bezpečné ï pro děti, které potřebují zvýšenou polohu, protože blinkávají po jídle nebo mají zhoršenou průchodnost dýchacích cest při onemocnění. Je ideální pro maminky po operativním porodu, jejichž pohyblivost je ještě zhoršená invazivním výkonem.

Dnes je možné si tuto postýlku zapůjčit již při odchodu z porodnice zhruba za pětistovku měsíčně a lze ji používat do třetího měsíce věku kojence.   

Reklama