Pokud rády oblékáte pravé kožešiny, u módního návrháře Giorgia Armaniho už v letošní podzimní a zimní kolekci nenakoupíte. Luxusní značka se totiž od jejich používání distancovala a zavázala se ke spolupráci s Aliancí za módu bez kožešin. Následuje tak Tommyho Hilfigera, Calvina Kleina či Stellu McCartney.

armani

Počínaje kolekcí podzim/zima 2016 přestane Armani používat veškeré pravé kožešiny, včetně králičí. Firma se k této politice zavázala na základě spolupráce s Aliancí za módu bez kožešin - mezinárodní koalice více než 40 organizací na ochranu zvířat, které se zaměřují mj. na ukončení obchodu s pravou kožešinou. Českým zástupcem v koalici je organizace Svoboda zvířat.

giorgio„S potěšením mohu oznámit, že Armani Group učinila velmi silný závazek a ukončuje používání zvířecích kožešin ve svých kolekcích. Dnešní technologické pokroky nám umožňují mít plnohodnotné alternativy, které nezahrnují utrpení zvířat. Tímto krokem navazujeme na proces pozitivního přístupu k ochraně životního prostředí a zvířat, který jsme ve firmě nastartovali již před dlouhou dobou,“ prohlásil Giorgio Armani.

Ochráncům přírody vadí, že většina kožešin používaných v módním průmyslu pochází z kožešinových farem, kde jsou divoká zvířata chována v malých klecích a zabíjena krutými metodami. Aby neznehodnotili kožešiny, používají například plynování nebo elektrický proud. Produkce kožešin má navíc nezanedbatelné negativní dopady na životní prostředí a uživatelům přináší i zdravotní rizika, jelikož se při výrobním procesu používá mnoho nebezpečných chemikálií.

„Rozhodnutí společnosti Armani dokazuje, že designéři a spotřebitelé mohou mít tvůrčí svobodu i luxus, a to vše bez podporování utrpení zvířat. Pan Armani určoval módní trendy po celá desetiletí a toto nejnovější prohlášení je důkazem, že budoucností módy jsou soucit a inovace,“ pochvaluje si Joh Vinding, předseda Aliance za módu bez kožešin.

Změna společenského a etického vnímání zvířat a dlouhodobá opozice veřejnosti vůči kožešinovému průmyslu vedly v různých zemích včetně například Velké Británie, Nizozemska, Rakouska nebo Chorvatska k zákazu chovu tzv. kožešinových zvířat. V dalších státech po celém světě se o zákazech kožešinových farem stále více diskutuje. V březnu byl návrh na zákaz kožešinových farem předložen skupinou poslanců také v České republice.

Dokument organizace PETA na téma Kožešinový průmysl. POZOR, JEN PRO SILNÉ POVAHY!

Reklama