Kolem vlasů koluje spousta mýtů. Určitě znáte pár „zaručených" receptů, jak o ně pečovat, aby byly co nejhustší, nejlesklejší, nejhladší, prostě nejkrásnější.
Ale které opravdu fungují a které jsou pouhým bludem?

Zeptala jsem se své kadeřnice Moniky Březinové
 

Jak to s těmi vlasy tedy je? 
 

Často jsem nejen od své babičky slýchávala: „Čím se vlasy častěji stříhají, tím jsou hustší a rostou rychleji.“ Jako holka jsem tuhle teorii nesnášela, protože jsem byla pořád „oškubaná“ na kluka. Říkala jsem, že je to pověra, která nemá logiku, měla jsem pravdu?
Ano. Kvalitu a růst vlasů ovlivňuje genetika. Pak samozřejmě zdravotní stav. Naše vlasy, pokud jsou zdravé, vyrostou asi o 13 milimetrů za měsíc. Vyrostou o těch 13 milimetrů, ať je stříháme, nebo ne. Hustota se stříháním také neovlivní. Pouze díky dobrému střihu dostane účes plnější tvar, lépe drží a nám se zdá, že jsou silnější a zdravější. Ale je to vlastně optický klam.

Další velmi rozšířený blud je o četnosti mytí vlasů. Je škodlivé, když si myji vlasy každý den?
 
Ano i ne. Ano, pokud používáte nevhodné přípravky, myjete vlasy horkou vodou, příliš je masírujete a nakonec fénujete nejvyšší rychlostí a teplotou, tím jim škodíte. Jsou hodně namáhané, narušuje se  pokožka hlavy a činnost mazových žláz. Výsledkem jsou vlasy příliš suché (někdy až krepatí), nebo naopak velmi mastné.
Ne, pokud budete při denním mytí k vlasům šetrné, přípravky na mytí budou určeny na váš typ vlasů a nebudete je poškozovat silným sušením, pak bude vše v pořádku.

 

Když máme roztřepené konečky, dají se ještě nějak „zcelit“? 
Nedají. Když už jsou roztřepené, tak je neslepíme. I když existují přípravky, kterým se to podaří, ale jen na velmi krátkou dobu. Jediným řešením je nechat si konečky zastříhnout. Jinak se budou ještě více třepit a ničit...

 

Častým problémem nejen estetickým jsou lupy. Může za ně suchá pokožka hlavy?
Musí se rozlišovat. Suchá pokožka hlavy, která se odlupuje, se dá napravit vhodnými vlasovými přípravky.
Lupy jsou ale něco jiného. Nejsou následkem suché pokožky. Jejich vznik souvisí se zvýšenou produkcí mazu, zdravotními problémy (např. stres), dědičnou dispozicí nebo přemnožením tukových kvasinek. Pokud máte problém s lupy, navštivte odborného lékaře, který doporučí vhodnou léčbu.

 
Je pravda, že oplachování studenou vodou napomáhá jejich lesku?
Studená voda pomáhá, když se chcete probrat, zbavit obličej oteklých očí. Na pokožku hlavy působí kladně, protože ji prokrví. Avšak oplachování studenou vodou vlasům více lesku nepřidá.

Jak je to s padáním vlasů? Nemyslím u mužů, ale třeba u mě. Jaké množství je ještě normální?
Jste-li zdravá, je naprosto v pořádku, že vám denně vypadne 50-100 vlasů. Při mytí tento počet ještě znásobte třemi. Víc vlasů navíc padá na jaře a na podzim, kdy se vlasy regenerují po náročné zimě a létě.


Nepoužívám kondicionér, je to špatně?
Je lepší ho používat. Po umytí šamponem jsou vlasy sice čisté, ale ztrácejí ochranný filtr a odmašťují se. Kondicionér jim dodá potřebné látky, které ošetřují porušená místa a dodávají jim ochranu. Kondicionér obalí každý vlas, uzavře jeho svrchní vrstvu, a pomáhá tím k menšímu zacuchávání. A kondicionér navíc pomáhá k lesklejším vlasům, protože je uhladí a ony pak lépe odrážejí světlo.

Už šedivím a bez barvení se neobejdu, ale neničím si tak vlasy?
Dnes už jsou barvy na vlasy tak kvalitní, že se nemusíte obávat žádného poškození. Jen při barvení postupujte správně podle návodu. Jinak opravdu spácháte na svých vlasech škodu. A nebude za ni moci barva, ale vy sama.
Domácí barvení bych ale považovala spíš za nouzové řešení. Barvy kupované v drogeriích nevydrží tak dlouho jako ty, které se používají v kadeřnictví.
Nejlepší je svěřit se do rukou odborníka.

Tak na kdy se můžu objednat?
Co takhle 16. 6. v 17 hodin?

Už se těším na nový letní sestřih. Možná půjdu do radikálnější změny. Jste zvědavé, jak dopadnu?

Jak se staráte o své vlasy vy?
Máte vlastní recepty na krásnou hřívu?
Znáte ještě nějaké jiné vlasové pověry?
Co si s vlasy provádíte sama a co už necháváte odborníkům?

Reklama