Atkinsova dieta, ananasová dieta, vajíčková dieta, dělená strava… Už ani nelze spočítat, kolik různých a zcela „zaručených“ způsobů hubnutí existuje.

Snad každý z nás, kdo má problémy s nadváhou, by o tom mohl vyprávět! Jednu chvíli je módní dieta podle krevních skupin, jindy podle glykemického indexu. Jsou však alespoň trochu účinné? Nemohou nám ublížit?

Krevní skupiny
Krevní skupiny mají velký vliv na naše zdraví. Krev nese genetickou informaci o každém z nás. O tom, co nám bylo dáno do vínku. K jakým nemocem máme vrozené sklony. Rozlišujeme čtyři typy krevních skupin základních a jejich podskupiny. Poznejte důkladně svoji krevní skupinu a její slabiny a budete vědět, na co si dát pozor.

Dieta podle krevních skupin
Nesmyslným základem diety podle krevních skupin je neprokázaný vliv jednotlivých potravin na zdraví člověka v závislosti na druhu jeho krevní skupiny.

Lidé s odlišnými krevními skupinami údajně reagují odlišně na stejnou stravu. Nositelé různých krevních skupin se liší schopností trávit konkrétní potraviny, a tedy že krevní skupina určuje, které potraviny konzumovat a které ne.

Základem je rozdělení potravin do třech skupin: vhodné, neutrální a nevhodné. U každé krevní skupiny je uvedeno vždy několik potravin, které by neměly být konzumovány. Přestože mléko a mléčné výrobky by měly vedle ovoce a zeleniny tvořit důležitou součást naší stravy, jsou u diet pro krevní skupiny A a 0 potlačeny až zakázány. To rozhodně nesplňuje požadavky výživových doporučení a vystavuje člověka nedostatku vitaminu D nebo vápníku a vzniku osteoporózy.

Co – kdo?
• Krevní skupina 0: přednost má maso, drůbež, ryby, ovoce a zelenina před mlékem a mléčnými produkty. Za vhodné potraviny jsou považovány vnitřnosti, které vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu nesplňují požadavky na racionální stravu.
• Krevní skupina A: doporučují se ryby, klíčky, luštěniny, ovoce a zelenina; červené maso, mléko a mléčné produkty a vejce by z jídelníčku měly zmizet.
• Krevní skupina B: mléko a mléčné produkty, ovoce a zelenina, ryby.
• Krevní skupina AB: může si vybírat z obou skupin.
Neexistuje však žádný důkaz, že by metabolismus byl jakkoli závislý na krevní skupině a účinnost této diety nebyla dokázána.

Vyzkoušela jste už nějakou skutečně netypickou dietu, která skutečně zabrala? Je vašim tajemstvím, nebo se o její principy s námi podělíte? Myslíte si, že dieta podle krevních skupin stojí na reálném základě?

Reklama