Už jste se také setkaly s alergií na šperky? Nemůžete nosit náušnice, protože vám rudnou a hnisají ušní lalůčky? Nenosíte stříbrné prstýnky a řetízky, protože vám „zelená“ nebo „černá“ kůže? „Podobné alergie jsou velmi běžné, ale často jsou špatně diagnostikované,“ říká odbornice na šperky Eva Veverková.

S alergií na šperky jsem se poprvé setkala u svých dcer. Když jsem jim ve čtyřech letech nechala píchnout uši a navlékla jim náušničky, začaly jim boltce rudnout a hnisat. Všichni mě ubezpečovali, že je to jen počáteční reakce, která časem odezní. Neodezněla. Uši bolely a odmítaly šperky přijmout, i když byly zlaté. Nakonec jsem to vzdala a náušničky putovaly zpět do dárkových krabiček. Kdybych tenkrát věděla, co vím dnes, nechala bych náušnice „prověřit“ u zlatníka. Ale co by mi to bylo platné? Možná bych se dozvěděla, že jsou „jen“ pozlacené, nebo obsahují nějaké příměsi, které mohly způsobit alergické reakce. Ale jak se říká, „darovanému koni na zuby nehleď“.

šperk

Pro příště už budu s výběrem šperků opatrnější a využiji informace, které by se možná mohly hodit i vám.

Jaké jsou mýty o alergiích na šperky, co je způsobuje a jak se jich vyvarovat, se dozvíte od odbornice na šperky Evy Veverkové.

Jak alergii poznat?

Svědění, vyrážka, zarudnutí místa, kde se šperk dotýkal pokožky, popřípadě i hnisání ušních dírek jsou běžné průvodní jevy takzvané kontaktní alergie na kovy. Projevy mohou být různě silné a není neobvyklé, že se začnou projevovat i u šperků, které byly dříve bezproblémové.

Co alergii způsobuje?

šperkObvyklým mýtem o tomto typu kožní reakce je vžitý názor, že jde o alergii na stříbro. „Ta sice existuje, ale ve většině případů jde o přecitlivělost na mnohem běžnější nikl. Nikl je spolu s mědí běžně přidávanou příměsí, která jinak křehké, měkké stříbro zpevňuje a dovoluje z něj tvarovat šperky.

Jak jí předcházet

Při alergii můžete léčit zpravidla jen její symptomy a preventivně předcházet jejímu vzniku. Nejčastější chybou je mytí a úklid bez toho, abyste si sundali šperky, především pak prsteny. Pod nimi totiž často uvíznou zbytky mýdla nebo čisticích prostředků, které naruší ochrannou vrstvu pokožky a nikl tak působí na nechráněnou kůži. Stejný efekt má pocení, protože agresivní soli v potu rovněž narušují ochrannou vrstvičku - proto není vhodné se svými ozdobami sportovat.

Jakým šperkům se vyhýbat

Ačkoliv se může zdát, že alergii způsobují především stříbrné šperky, dáte-li si při výběru pozor na složení materiálu svého klenotu, nemusíte se jich vzdávat. Šperky ze žlutého zlata by zpravidla alergii spouštět neměly, citlivější typy by se ale měly pro jistotu vyhýbat dekoracím pozlaceným, obzvlášť pokud je vrstvička zlata velmi tenká. Nesprávná je i pověra, že bílé zlato je pro alergiky ideální. Pří výrobě šperku se totiž pro získání stříbrného vzhledu často používá právě alergenní nikl.

Jaké šperky vybírat?

Jak už bylo řečeno, žluté zlato alergii nevyvolá téměř nikdy a bílé zlato je zpravidla také neškodné - pokud šperkař může potvrdit, že při jeho výrobě nebyl použitý nikl, ale o něco dražší palladium nebo rhodium.U stříbra je třeba vybírat šperky označené výhradně symbolem 925, kterým se puncuje sterling stříbro, k jehož tvrzení není zpravidla používaný nikl. Stoprocentně bezpečné jsou pak rhodiované stříbrné šperky, které jsou hypoalergenní a odolnější proti oděru. Pro alergiky je vhodná i chirurgická ocel, která je v současnosti velmi oblíbenou náhražkou stříbra. Pokud se do šperku nebojíte investovat, pak alergiky určitě nezklame platina a titan.

šperk

Zdroj a foto Eva Veverková: Sperky.cz

Čtěte také:

Reklama