shutterstock-1803178255.jpgFoto: Shutterstock

Kdo chce mít krásnou hřívu, nesmí nosit čepici

Toto tvrzení není tak úplně pravdivé. Je sice pravda, že pod čepicí se vlasy rychleji mastí, ale pokrývka hlavy kštici chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy a chladem. Pokud chcete přílišné maštění eliminovat, nenoste příliš těsné čepice a nezapomeňte si pokrývku hlavy po vstupu do vyhřáté místnosti sundat.

Na podzim vypadávají vlasy více

Skutečně je možné, že v tomto ročním období budete na svém kartáči nacházet více vlasů než v létě. Nemusíte panikařit – jedná se o přirozený cyklus, podobně jako například zvířata mění srst. Příroda zkrátka vlasy „naprogramovala“ tak, aby chránily pokožku hlavy před letními ostrými slunečními paprsky, na podzim pak dojdou do fáze, kdy se obměňují. Běžný počet vlasů, které za den člověk ztratí, je přibližně 50 až 100, v tomto období to však může být i více. V případě, že by úbytek hřívy přetrvával, anebo byl enormní, poraďte se s lékařem. Na vině mohou být také hormonální změny, onemocnění (např. alopecie) či stres.

Nemůžu nosit svetry, aby mi vlasy nelétaly

Některé svetry a čepice vlasy elektrizují, ale to neznamená, že musíte v zimě mrznout. Vznik statické elektřiny má na svědomí především tření umělých vláken. „Například merino vlna statické elektřině odolává – je to jedna z řady skvělých vlastností tohoto přírodního materiálu,“ říká Žaneta Fidrantová ze společnosti Norská móda. Snížit létání vlasů lze i používáním kondicionéru, který vytváří na jejich povrchu povlak, a tím snižuje tření. Pomoci může také zábal z olivového oleje – vlasy nejen zpevní, ale i uhladí.

Vlasům škodí výkyvy teplot

Silný vítr, dešťové kapky, které máčejí kštici, k tomu mrazíky nebo sníh. Vlasy zkrátka v podzimních a zimních měsících trpí. „Vlivem mechanického poškození pak slábnou, třepí se, lámou a ztrácejí lesk. Dobře jim nedělají ani výkyvy teplot, kdy z chladného počasí venku přicházíme do vyhřátých místností se suchým vzduchem,“ upozorňuje kadeřnice Martina Přívratská. Nezapomeňte jim proto věnovat potřebnou péči a dopřejte jim regeneraci. 

V zimě je používání kulmy a žehličky zakázáno

Vysoké teploty vlasy opravdu poškozují – přesto se nemusíte používání stylingových pomocníků jako je žehlička či kulma, anebo vysoušení fénem vzdávat! Volte však takové přístroje, které jsou k hřívě šetrné. 

HD01-IRSFU-46A5-RGB-38473527-kopie.jpgFoto: Dyson Supersonic

Podzimní „depka“ může ovlivnit i vlasy

Psychická pohoda ovlivňuje celý organismus – a ani vlasy nejsou výjimkou. Silný stres může způsobit dokonce vypadávání vlasů nebo jejich šedivění. Ne nadarmo se při problémech říká: „Já z toho snad zešedivím!“ Podzimní splíny tak mohou opravdu zhoršit i zdraví vlasů. Snažte se proto zajistit tělu dostatek spánku i fyzickou aktivitu. Dopřejte si pravidelnou masáž hlavy, vyzkoušejte dechová cvičení, choďte na procházky do přírody. Zkrátka se udržujte v pohodě – a na vašich vlasech se to odrazí.

Kosmetické přípravky stačí

Používání přípravků v podobě vlasových masek, kondicionérů či výživových sér je samozřejmě prospěšné. Krásu a zdravý vzhled vlasů ovšem lze ovlivnit nejen zvnějšku, ale i zevnitř. Dbejte proto na pestrý jídelníček, čas od času si dopřejte detoxikační kúru a také své hřívě můžete pomoci doplňky stravy s obsahem L-methioninu, oleje ze světlice barvířské bohatého na kyselinu linolovou, kyselinu křemičitou, biotin a další vitaminy skupiny B, vitamin A a stopové prvky. „Díky tomu se při pravidelném dlouhodobém užívání – ideálně po dobu alespoň tří měsíců – zesiluje a zpevňuje struktura vlasů, zvyšuje jejich odolnost a získají zářivý lesk,“ vysvětluje kadeřnice Martina Přívratská.

Reklama