krec

Trápí vás křečové žíly? Chcete zabránit jejich vzniku nebo se jich zbavit? V tom případě byste o nich podle odborníků měla nejdřív vědět co nejvíc a případné nejasnosti konzultovat s dermatology. Jen tak se vyhnete mýtům, které o křečových žilách kolují.

I když některé informace o křečových žilách znějí jako z hrůzostrašného filmu, spousta z nich je spíše fikcí než skutečností. Dokážete je ale od sebe spolehlivě rozeznat? Server ulékaře.cz zveřejnil ty nejčastější mýty, o kterých byste měli vědět.

Pravda, nebo mutýs?

Mýtus: Opalováním se lze zabit „pavoučích“ žilek. Křečové žíly mohou vznikat špatným životním stylem, velkou roli ale hraje dědičnost. Ať tak či tak, zbavit se jich chce asi každý „majitel“. Některé metody zabírají, jiné už méně. Například slunění: Mnoho lidí se domnívá, že se těchto nepěkných „pavoučků“ mohou zbavit díky častějšímu opalování. Opak je pravdou. Nadměrné vystavování se slunečním paprskům může vznik pavoučích žil spíše vyvolat. Škodlivé ultrafialové záření totiž štěpí kolagen, což způsobuje ztenčení žilních stěn, a tím může dojít k vytvoření pavoučích žilek.

Mýtus: Sezení s překříženýma nohama způsobuje křečové žíly. Sedíte často s překříženýma nohama a domníváte se, že se vám brzy objeví křečové žíly? Není to pravda – ne každý, kdo často sedává s překříženýma nohama, bude mít pavoučí žíly.

Mýtus: Hubnete? Pak se vám určitě vytvoří křečové žíly. Není to pravda. Když lidé zhubnou, váhový úbytek způsobí kožní deflaci a odhalí, co je pod kůží. Tuk jen pomáhá žíly maskovat, nezpůsobuje jejich vznik.

Mýtus: Vitaminové doplňky, například extrakt z jírovce, zabrání vzniku křečových žil. Bohužel, žádné vitaminové doplňky nezastaví vznik křečových žil. V 80 % případů může za vznik křečových žil dědičnost.

Mýtus: Křečová žíly postihují jen ženy. Omyl – ženy trpí tímto problémem v 25 %, muži v 15 %. Je tedy jedno, zda jste muž, nebo žena, potíže se žilami musíte řešit.

Mýtus: Jediná léčba je chirurgická. Dnes to již neplatí. Existuje spousta různých metod, od sklerotizace až po lasery, které jsou rychlé, bezpečné a bezbolestné.

Mýtus: Je to jen kosmetický problém. Mýlíte se. Křečové žíly jsou známkou oběhového selhávání, a pokud máte bolesti a nepříjemné pocity v nohou, rozhodně byste měli vyhledat odborníka.

Reklama