Každá žena má nejlepší kamarádku, s kterou probírá vše, co ji potkalo, a radí se s ní, co by bylo bezpodmínečně dobré udělat dál. Bez nejlepší kamarádky a konzultace s ní ni krok. „Jak to, že ty nemáš kamarádku? Všechny ženský ji přece mají,“ dostala jsem otázku od chlapa a přímo na tělo.

„Mám kamarády mezi chlapama,“ tušila jsem dobře, že touhle odpovědí neuspokojím. Přemýšlím, jak rychle a jednoduše spustit jeho zvednuté obočí a dokázat, že muž a žena mohou být skutečně „jen přátelé“ bez postranních úmyslů.

Prahnu po přátelství, jaké mají chlapi, kteří ho především vůbec neřeší, protože v jednoduchosti je krása. Jednou za čas si zavolají, vylezou na nějakou horu, a když už nějaký ten problém nastane, vyřeší ho rychle a ručně! Já se snažím být stručná, protože vím, že muži nemají rádi rozvláčné hovory a náznaky.

Podívá se na mě: „Pořád tomu nerozumím, že nemáš žádnou kamarádku.“ Jsem asi chlap, protože jsem v úzkých a v koutě, a nevím, kudy kam. Nejsem schopna rychle, jasně, stručně vysvětlit, proč je mi v mužské společnosti líp.

Asi proto, že jsem ušetřena vyčítavých telefonátů, že nikdy nemám čas, a nekonečně ukňouraných sezení, které mají řešit něco, co vůbec není problém. Když už se domluvíme na konkrétní schůzce, u chlapa se nestane, že by mi ji zrušil pět minut před dohodnutým časem, kdy už sedím ve vinárně. Formou textové zprávy, ve které mi sděluje, že už od rána je jí hrozně špatně, střídavě leží a zvrací.

holky

A když mi to sluší, je lepší zrcadlo v jeho očích, protože tam jsou jiskřičky. Nemusí říkat vůbec nic. V ženském zblednete jak u Sněhurčiny macechy. I když bude pořád dokola tvrdit, že vás má strašně ráda. Když je vám ouvej, je při vás dnem i nocí, ale jakmile se vyčasí, už vám to slunce nad hlavou a v duši nepřeje.

Jak je to možné?
Mužské přátelství je zřejmě méně intimní než přátelství mezi ženami. A čím víc o vás druhý člověk ví, tím jste zranitelnější. Pro příklad nemusíme chodit daleko, stačí se podívat na přátelství dívek na základních školách.

zenusky

Stejně se oblékají, češou, jsou to nerozlučné kamarádky do konce života, nebo do zítra, kdy si najdou novou, a tu starou pomlouvají.

Mnohé z těchto dívčích móresů s sebou nesou ženy i do dospělosti. Když muži pozorují špitající ženy, mají muži oprávněmou obavu, že je ženy pomlouvají. A manželčina kamarádka zas vnese do rodiny rozruch kolem řešení nějakého problému, který tam přitom vůbec nebyl!

Platí-li o ženském přátelství, že je jakýmsi paktem o neútočení, muži mají ohledně tohoto paktu jasno. Když se sejde, pakují se co nejrychleji pryč. Jsou přes všechna úkoří, která pocházejí z tohoto paktu, klidnější, když žena kamarádku má, než když s úsměvem pronese, že je jí s chlapama líp.

„Měla by sis nějakou kamarádku najít,“ naznačí on opatrně
„Večer jedné zavolám,“ řeknu já s úsměvem a bez náznaku.

 

zena

Reklama