Vstáváte s prášky? U snídaně do sebe lupnete potravinový doplněk, aby vám to lépe myslelo nebo jste byli lépe ochráněni před infekcemi a vůbec všemi nástrahami okolí. Máte pak prokrvené končetiny, nebolí vás klouby, jste aktivní, nehrozí vám únava a hladina vašeho cholesterolu, tuku či cukru v těle je naprosto optimální. Jste pozorní a paměť se vám vrací, že se toho až děsíte.

Pečujte o své zdraví, útočí na vás ze všech stran reklamy. Paní z obrazovky má tvář zkřivenou bolestí, a během vteřiny se rozzáří jak vánoční stromeček. Vzala si přece přípravek XY! Kdo by odolal! Běžím do lékárny a koupím si to. Navíc lékárna je přece záruka spolehlivosti a kvality! Jenže to vše je jen o reklamě, ne o péči o zdraví. To, že můžu koupit léky, které neléčí příčinu, ale jen tlumí příznaky bolesti (a za velké peníze) nebo potravinový či vitaminový doplněk právě u lékárníka, je dokonalá iluze, kterou nám reklamní experti poskytují. Myslíme si, že se jedná o léky. Opak je pravdou.

Farmacie a zdůrazňování péče o zdraví – to je velký kolotoč peněz. Firmy slibují nemožné, jen aby nalákaly zákazníky. A hlavně nám neustále tlučou do hlavy, že se jedná o zdraví. Když se nad tím zamyslíme, musíme si uvědomit, že tu něco nehraje. U léků známe účinky, musí projít kontrolou, výrobce prokazuje jejich kvalitu, bezpečnost a účinnost. Pokud se jedná o potravinové doplňky, ty testy Státního ústavu léčiv neprocházejí. Stačí prokázat, že neškodí. Účinky? To ví jen pánbůh. Takže můžeme polykat přípravky na zlepšení kondice, ale nikdo nám nedokáže, zda opravdu fungují. Navíc se stále dozvídáme, že tyto přípravky ovlivňují příznivě naše zdraví. Ale to nejsou léky, jsou to jen potravinové doplňky. Zato jsou hezky zabalené, v televizi na ně běží reklama, tak si je koupíme. Přitom platíme částku především právě za ten obal a za tu reklamu.

Jenže farmaceutické firmy mají dostatek finančních prostředků, aby ve svých reklamních kampaních tato fakta utajily. Platí lékaře, kteří tyto prostředky doporučují jako osvědčené a účinné. Nemají to ze zákona zakázáno. Proč by si nevzali tučný honorář, tedy pokud nemají svědomí? Přesto už bylo podáno několik žalob na klamavou reklamu. Ty ale mohou v případě potravinových doplňků dávat jen živnostenské úřady, u kterých jsou firmy zaregistrovány. Léky se zabývá jen Státní ústav pro kontrolu léčiv. Ale i ten už kompletuje stížnosti na léky slibující prevenci, léčbu nebo úplné uzdravení. Jenže běžný člověk se často řídí reklamou a uvěří, že ho ten či který přípravek úplně uzdraví. Tak tomu, bohužel, není.

Jak to vyřešit? Nejsou lidi! Tedy ti, kteří by právě farmaceutickou oblast posuzovali z odborného hlediska. A ti, kteří přípravky kupují, neznají protiargumenty lékařů-odborníků (ti totiž nemají peníze, aby varovali v reklamách před zbytečným nákupem drahých a barevných krabiček). Takže přemýšlejme, pokud si už nějaký ten doplněk kupujeme. Potřebujeme jej tak nutně? Nebo nám spíše pomůže více pohybu, zdravého stravování?

Kupujete v lékárnách potravinové doplňky?
Pomáhají vám?
Nepřipadá vám to jako zbytečné utrácení peněz?

Věříte reklamám na tyto přípravky?
Myslíte, že byste svůj zdravotní stav ovlivnili spíše lepší životosprávou?

Reklama