Jaro pomalými krůčky přichází a nastává ideální čas na procházku do krásného centra matičky Prahy. Že už jste srdce našeho velkoměsta prošli tisíckrát a nebaví vás se pořád dokola bezduše dívat na ty samé domy a památky? Po vzoru pořadu Pravdivé příběhy, aktuálně běžícího na televizi Spektrum, vám prozradíme pár legend a mýtů, které vaši procházku zaručeně oživí a dodají jí patřičné kouzlo!

praha

Bylo by téměř hříchem opomenout návštěvu Karlova mostu. I když se nedávno prokázalo, že pověst o přidání vajec do jeho malty není pravdivá, na scéně zůstává jiná záhadná legenda, ta o Bruncvíkově meči. Podle ní měl zázračný meč schopnost na přání srážet hlavy nepřátelům a byl ukryt Bruncvíkem kdesi v útrobách Karlova mostu. Až bude české zemi nejhůř, podle mýtů se objeví svatý Václav s blanickými rytíři, jeho kůň na mostě klopýtne o kámen, ten se vyvrátí a pod ním se objeví slavný Bruncvíkův meč, který zničí všechny nepřátelé ve jménu věčného klidu naší malebné země. Při opravách mostu v roce 1890 byl dokonce jeden zrezivělý meč opravdu nalezen. Kdo ví, jestli to náhodou nebyl právě ten Bruncvíkův…

praha

Staroměstský orloj viděl snad každý z nás. Málo kdo ale ví, že jeho tvůrce, místo aby byl oslavován, musel za svůj dokonalý stroj tvrdě zaplatit! Legenda vypráví, že autorem fenomenálního orloje není Mikuláš z Kadaně, ale Mistr Hanuš. Ten sestrojil neobyčejný stroj, který uměl mnoho jiných funkcí, než jen měřit čas. Radní se však lekli, aby mistr náhodou nesestrojil v budoucnu něco podobného i pro někoho jiného. Chtěli, aby orloj zůstal nevídaným unikátem. Nechali tak mistra pro jistotu oslepit kusem rozžhaveného železa. Ten si to však nechtěl nechat líbit a s pomocí svého učně i poslepu srdce orloje zastavil. Podle pověsti trvalo více než sto let, než byl orloj opět uveden do provozu.

praha

Pokud jste silnější povahy, máme pro vás ideální tip na procházku o blížících se Velikonocích. Podle legendy prý můžete na romantické Kampě poblíž mlýna vidět o Velkém pátku ohnivého krocana, sedícího na rameni mlynáře. Říkáte si proč zrovna mlynář a krocan? Legenda traduje příběh o místním mlynáři, který byl náruživým labužníkem a krocan jeho oblíbenou pochoutkou. O Velkém pátku, kdy se jako správný křesťan rozhodl držet půst, se mu však jeho vášeň stala osudnou a zhltnul krocana právě v ten samý okamžik, kdy byl Ježíš uložen do hrobu. Z lahodného masa se mu udělalo zle, dostal žlučníkový záchvat a zemřel. Od té doby můžeme v tento den uprostřed noci slyšet hlasité hudrování, kterým krocan svádí kolemjdoucí.

praha

Kampa však není jediným místem, kde byste se měli mít v noci na pozoru. Na Petříně se kdysi nacházel lesík obklopený vysokými lipami s obětním oltářem. Zde pohanští kněží ve jménu svých bohů pálili mladé, krásné panny. Poté, co je kníže Boleslav vyhnal a hájek zničil, pohanští bohové se začali zjevovat v podobě ohňů s vystrašenými, šklebícími se tvářemi pohanů, které kníže vypudil. Tyto ohně se zjevují nepravidelně v nočních hodinách, a pokud vás trápí revmatismus, při setrvání v jejich blízkosti prý obtíže zmizí. Nestojí tedy zato s bolavými koleny vyrazit právě na Petřín?

 

Reklama