Ve Španělsku byl poprvé u člověka potvrzen výskyt nového viru prasečí chřipky, který minulý týden zasáhl Mexiko a USA. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na španělské ministerstvo zdravotnictví. 

Francouzské ministerstvo zdravotnictví naopak dnes oznámilo, že několik podezření na výskyt této nemoci ve Francii se ukázalo jako planý poplach. V Česku cestovní kanceláře zatím kvůli prasečí chřipce zájezdy neruší, letiště však zavádějí nová protiopatření!

Kvůli obavám z šíření nového typu prasečí chřipky svolala Evropská komise mimořádnou schůzku ministrů zdravotnictví, chřipka dnes bude v Lucemburku také jedním z témat schůzky ministrů zahraničí Evropské unie.

Na nový typ viru prasečí chřipky už v Mexiku zřejmě zemřelo 103 lidí a dalších 1300 je nakaženo. Na Novém Zélandu je kvůli prasečí chřipce v karanténě 25 osob. Spojené státy hlásí již osmnáct nakažených. Svět se obává pandemie.

Letiště v Ruzyni zavádí bezpečnostní opatření

Na cestující z Mexika a Spojených států čekají ode dneška na letišti kontroly, které mají zamezit šíření prasečí chřipky. V Ruzyni vyvěsili informační cedule se seznamem příznaků onemocnění. Každý, kdo jimi bude trpět, se nechá přímo na letišti vyšetřit a v případě pozitivního nálezu bude převezen do nemocnice na Bulovce.

Pasoucí se vepři „Pokud budou mít lidé na letišti tyto příznaky, navštíví přímo na místě středisko Meditrans, které je vyšetří. V případě, že by bylo podezření prokazatelné, budou transportováni do nemocnice na Bulovce, kde je infekční klinika,“ prohlásil dnes hlavní hygienik Michael Vít.

Na cestující však nečekají tak přísná opatření, která ministerstvo zdravotnictví zavedlo například při epidemii ptačí chřipky v Asii. Tehdy museli lidé procházet takzvanými dezinfekčními koberci. Protože virus prasečí chřipky se šíří vzduchem, bylo by toto opatření bezpředmětné.

Ministerstvo také připravuje doporučení pro cestující do rizikových oblastí. „Žádný stát na světě nezakázal cesty do těchto oblastí. Na cestovatele čeká pouze upozornění, které oblasti by se neměly navštěvovat, jak by se lidé měli chránit, jak by se měli chovat a jak si zvýšit hygienický standard, aby se v této oblasti nenakazili,“ popsal Vít.

Varování pro turisty

Světová zdravotnická organizace už v sobotu večer vydala varování před smrtícím virem prasečí chřipky s označením A/H1N1, u něhož testy prokázaly, že je kombinací ptačího, prasečího a lidského viru chřipky.

Prasečí chřipkové viry se od kmenů opakovaně zjišťovaných při sezónních epidemiích chřipky u lidí liší tak výrazně, že proti nim předcházející očkování neposkytuje žádnou ochranu. Nemoc se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti hlavy i v krku a vysoké horečky.

V Evropě každoročně běžnou „lidskou“ chřipkou onemocní 50 milionů lidí. Z tohoto počtu průměrně zemře 120 tisíc nakažených pacientů. Oběti pasečí chřipky se zatím počítají na desítky.

V současné době se v USA nachází přibližně tři tisíce českých občanů (mimo dlouhodobé pobyty) a v Mexiku jich je nyní asi 400! Česká republika přesto považuje situaci za bezpečnou.

Letiště v Ruzyni„Určitý právní rámec pro zvážení omezení zájezdů do USA a Mexika by pro cestovní kanceláře vznikl v okamžiku, kdy by Ministerstvo zahraničí ČR vyhlásilo postižené oblasti za místa, kde hrozí nebezpečí života či stav nouze,“ vyjádřil se k situaci viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura. „To však žádné takové prohlášení nevydalo.“

Podle Okamuri navštívilo loni USA přibližně 45 tisíc českých občanů a letos se kvůli zrušení vízové povinnosti očekává nárůst až na 70 tisíc. V současné době pobývá ve Spojených státech kolem tří tisíc českých občanů (mimo dlouhodobé pobyty).

V Mexiku jsou nyní přibližně čtyři stovky českých turistů. Vloni zemi navštívilo přibližně sedm tisíc českých občanů, letošní předpoklad je devět tisíc osob.

Reklama