V České republice se vir mexické chřipky neprokázal, řekl v pondělí ředitel ambulance Meditrans Ilja Chocholouš. U Čecha, který byl v neděli převezen do nemocnice Bulovka, se zřejmě neprokáže.

Člověk, který byl s horečkou 38 stupňů Celsia převezený do nemocnice, údajně po několika hodinách teplotu neměl. „Nepředpokládá se, že by se u něj prokázala nákaza,“ upřesnil Chocholouš.

Nedělní opatření na letišti byla podle jeho slov maximální, ale zároveň přijatelná. V současné době podle Chocholouše prochází letištní ambulancí dva až čtyři cestující, kteří byli v Mexiku. „Opatření, která proběhla v neděli, mají smysl jen u hromadných příletů,“ řekl Chocholouš. Pro ty, co cestují individuálně, jsou na letišti informační cedule.

Zda se podobná opatření na letišti, jako tomu bylo v neděli, zavedou i pro cestující, kteří přiletí z USA, rozhodne hlavní hygienik ČR Michael Vít.

Místo mexické chřipky – americká!

Nový typ chřipky nejspíš vůbec nepochází z Mexika, ale z Kalifornie v USA. S odvoláním na mluvčího amerického Centra pro kontrolu a prevenci to napsal zpravodajský web news.com.au. Prvním pacientem byl desetiletý chlapec z Kalifornie.

„Jak jsme zjistili během vyšetřování v USA, byly zde nejspíš dřívější případy,“ oznámil mluvčí Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v USA Scott Bryan. Podle něj se vyskytlo několik nemocných v Kalifornii ještě před tím, než se infekce objevila v Mexiku, které se oficiálně pokládá za zemi, odkud se začal virus šířit.

Podle listu Wall Street Journal se nemocí nakazil jako první v Kalifornii desetiletý chlapec ze San Diega, které s Mexikem sousedí. Chlapec onemocněl už 30. března, tedy ještě dříve, než byly zaznamenány první případy v Mexiku. Teprve až 13. dubna se ale začaly zkoumat vzorky tohoto pacienta, u kterého se nakonec mexická chřipka potvrdila.

Druhým případem onemocnění v Kalifornii bylo devítileté děvče, které se s chřipkou začalo léčit už 28. března, 17. dubna pak u ní lékaři potvrdili nákazu virem H1N1.

Člověk nakazil vepře

Pasoucí se vepřiVšemu ovšem nasadila korunu zpráva z Kanady, kde se od farmáře nakaženého mexickou chřipkou zvanou též prasečí virus přenesl na prasečí stádo! Šlo by o první potvrzený případ šíření nákazy z člověka na prasata.

Tesař, který se vrátil z Mexika, nakazil v provincii Alberta nejen svou rodinu, ale i stádo prasat na farmě, kde pracuje.„Zvířata mají podle prvních testů zmutovaný virus A/H1N1 známý jako mexická chřipka. Vzorky ale dál zkoumá naše laboratoř ve Winnipegu,“ oznámil Brian Evans z kanadské Agentury pro kontrolu potravin.

Dvě stě prasat je v karanténě, žádné nezemřelo. Podle úřadů chřipka napadá prasečí chovy pravidelně, z dodávek potravin žádné nebezpečí nehrozí. Virus se totiž konzumací vepřového podle odborníků nepřenáší.

Egypt vybíjí prasečí farmy, Irák zoo

Fakt, že vepřové maso není zdrojem nákazy, ovšem vůbec nezajímá islámské země: „Vyzýváme k celosvětovému zákazu chovu prasat. Nejenže ho zakazuje korán, ale jeho důsledky jsou strašlivé. Všem se tak uleví.“

Další země mezitím přijímají preventivní opatření. Egypt například začal s hromadným vybíjením prasečích farem i přesto, že se infekce v zemi zatím neobjevila. Proti tomu už vystoupila Světová zdravotnická organizace a místní farmáři. Ve sporu nezní jen odborné, ale také ideologické argumenty.

Iniciativy se chopil také Irák, ten dokonce nechal utratit jediná tři prasata v bagdádské zoo!  

Světová zdravotnická organizace nyní registruje přes 700 lidí nakažených virem A H1N1 v 19 zemích. Nejvíce nemocných hlásí Mexiko, kde je přes 400 případů. Za Mexikem jsou se 161 případy nákazy USA a s 85 nemocnými Kanada. V Evropě jsou nejvíce zasaženy Španělsko a Británie, obě země mají shodně po 15 nakažených. Od včerejška nově přibyly Kolumbie a Irsko.

Nemoc si zatím prokazatelně vyžádala 19 obětí v Mexiku a jednu v USA, zde však šlo o malého chlapce původem z Mexika. Mexiko, odkud nemoc na svou pouť do světa expandovala, naopak hlásí, že se situace lepší. Podle Světové zdravotnické organizace ale pandemie stále hrozí.