Německo potvrdilo tři případy onemocnění prasečí chřipkou. Nakaženými jsou dvě ženy ve věku 22 a 37 let a jeden asi třicetiletý muž, informují ve středu agentura Reuters a televize BBC. Německo je tak evropskou zemí s nejvyšším počtem nakažených touto smrtící nemocí.

Nejprve nákazu potvrdily laboratorní testy muže z Řezna provedené v Institutu Roberta Kocha, epidemiologickém centru v Berlíně. Tento muž se stejně jako obě nakažené ženy nedávno vrátil z Mexika. Následně byla potvrzena nákaza u 22leté ženy, která nyní leží ve fakultní nemocnici v hamburské městské části Eppendorf. Zatím poslední nakažení je potvrzeno u 37leté ženy z bavorského Kulmbachu. Lékaři ji chtějí převézt do Institutu Roberta Kocha, kde leží i třicetiletý muž.

Testy na nákazu prasečí chřipkou navíc probíhají u mnoha dalších lidí, se kterými se všichni nakažení dostali do styku.

Německé úřady se mezitím připravují na přílet letadla z mexického Cancúnu, které by mělo ve středu po poledni s 275 pasažéry dosednout na plochu mnichovského letiště. Lékaři již oznámili, že pokud někdo na palubě bude vykazovat jediný příznak prasečí chřipky, budou všichni cestující uzavřeni do karantény.

Tři případy podezření na Karlovarsku, jeden nový v Plzni a další v Ostravě

V regionu Karlovarského kraje byly hlášeny tři případy podezření na onemocnění mexickou chřipkou. Agentuře Mediafax to řekla hlavní epidemioložka kraje Zuzana Vodrážková. Ani u jednoho z těchto tří případů laboratorní testy nákazu prasečí chřipkou nepotvrdily.

„Jeden člověk přišel už po uplynutí inkubační doby na infekční oddělení karlovarské nemocnice a byl poslán do domácí izolace. Další dva lidé jsou umístěni v pražské nemocnici Na Bulovce,“ uvedla epidemioložka Vodrážková. Podle ní odesílají podobné případy buď do Plzně, nebo přímo do Prahy.

Sledujte šíření chřipky online ZDE! Nebo si zahrajte oblíbenou hru Pandemie 2 TADY.

„Infekční oddělení v karlovarské nemocnici je jediné v kraji. Přesto pacienty, u nichž by byla nákaza mexickou chřipkou prokázána, zde léčit nemůžeme. Musíme je transportovat do nemocnice na Bulovce, která má specializované pracoviště,“ řekla agentuře mluvčí karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Marková.

Pacienta s příznaky prasečí chřipky vyšetřují lékaři z Plzně, odebrali mu vzorky, které nyní prověřuje laboratoř. Ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk dnes uvedl, že člověk s podezřením na onemocnění přicestoval před několika dny z Mexika.

„V současné době zatím ještě nemůžeme potvrdit, zda jde u tohoto pacienta o onemocnění prasečí chřipkou, čekáme na výsledky testů. Ten člověk se necítil úplně dobře, netrpěl vysokými horečkami, ale projevovaly se u něho některé příznaky typické pro normální chřipku, a proto raději navštívil lékaře," uvedl Tomašuk.

Dalšího z pacientů s možným onemocněním prasečí chřipkou testují v ostravské fakultní nemocnici. Informoval o tom Josef Matuška z Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Muž byl hospitalizován v úterý. „Před týdnem se s rodinou vrátil z Floridy, po několika dnech dostal teplotu a lehký kašel. Byl umístěn na infekční oddělení ostravské fakultní nemocnice, o prasečí chřipku s největší pravděpodobností nejde,“ uvedl Matuška.

Vepřové maso je bezpečné

Označení prasečí chřipka se nelíbí americkým představitelům, ani Světové organizaci pro zdraví zvířat. „Toto není nemoc, která by byla z masa. Není správné ji nazývat prasečí chřipkou,“ řekl americký ministr zemědělství Tom Vilsack, který usiluje o změnu názvu této nemoci. Světová organizace pro zdraví zvířat, která má sídlo v Paříži, se jménu také brání. Argumentuje tím, že virus se skládá z částí ptačí nemoci a z částí lidské nemoci a žádný vepř touto nemocí nebyl nikdy nakažen. Izrael nákaze říká mexická chřipka, zemědělci nemoci chtějí říkat severoamerická chřipka.

Změnu názvu podporuje i americké Centrum pro prevenci a kontrolu nemocí. Podle toho totiž tento název mate lidi, kteří si potom myslí, že se dá chytit od prasat nebo z vepřového, což není pravda. Jižní Korea a Ukrajina přesto již zakázaly dovoz vepřového a živých vepřů ze severní Ameriky, Japonsko uvažuje o zákazu importu živých prasat.

Cestovka ruší eurovíkend v Madridu

Cestování kancelář Condor se rozhodla, že kvůli prasečí chřipce zruší eurovíkend v Madridu a dalších rizikových oblastech. Cestovní kancelář to uvedla ve své středeční zprávě.

„Ve čtvrtek 30. dubna měli naši klienti odletět mimo jiné do Madridu. S ohledem na jejich bezpečnost a zvýšená zdravotní rizika jsme tento zájezd zrušili,“ vysvětluje Robert Dvornický, ředitel společnosti Condor, a dodává: „Toto opatření se však vztahuje pouze na rizikové oblasti, například víkendový pobyt do Budapešti se uskuteční podle plánu.“

CK Condor tímto krokem reaguje podle svého prohlášení nejen na varování Světové zdravotnické organizace (WHO), ale i na přání klientů, kteří mají obavy z chřipkové nákazy. „Klienti si mohou buď vybrat alternativní zájezd, nebo jim vrátíme peníze v plné výši ceny zájezdu,“ uvedl Dvornický. To se podle něho týká i klientů, kteří se z cesty do Madridu odhlásili ještě před jeho zrušením. „Naši zahraniční partneři po naší intervenci prominuli klientům podstatnou část stornovacích poplatků a zbývající část nákladů bereme v této nepříjemné situaci na sebe,“ potvrzuje Dvornický. Několik klientů chtělo do Španělska odletět i přes možná rizika. Ti od cestovní kanceláře obdrží jako omluvu láhev kvalitního vína.

AKTUALIZOVÁNO: První případ smrtící prasečí chřipky byl potvrzen také v sousedním Rakousku. Virem se nakazila 28letá žena z Vídně. Nyní se nachází ve vídeňské nemocnici císaře France Josefa na infekčním oddělení. Byla sem převezena poté, co u ní během letu z Mexico City propukla vysoká horečka. Lékaři v Rakousku testovali na přítomnost této nemoci ještě další čtyři osoby, u kterých se však nákaza nepotvrdila.

Spojené státy dnes potvrdily první případ úmrtí na prasečí chřipku. Obětí je 23měsíční dítě z Texasu, informuje o tom agentura Reuters.

Chřipka se nekontrolovatelně šíří, v Mexiku na ni zemřelo již 159 lidí, v USA je 68 nakažených a po celém světě je dalších 79 nemocných, tvrdí údaje Světové zdravotnické organizace (WHO).

Reklama