Na co by měli lidé myslet před tím, než si pořídí miniprasátko?
5a5c963acad20obrazek.pngV první řadě by zájemci neměli věřit všemu, co jim chovatel ve snaze prodat selátko namluví. Naopak by si měli pročíst informace, které máme na našich stránkách www.prasatkovdomacnosti.cz. Jsou to jediné seriózní informace o soužití s prasátkem, jako domácím mazlíčkem, které jsou v České republice dostupné.

Člověk, který si pořizuje prasátko, musí být tolerantní, trpělivý, klidný, rozvážný a důsledný. Měl by žít ve vlastním domě se zahradou, protože prasátka, když vyrostou, mají velký problém sejít ze schodů. Musí počítat s tím, že je třeba věnovat prasátku většinu volného času. Prasátka neumějí být sama a nejsou pohlídatelná. Vůbec nedoporučujeme prasátko k malým dětem nebo pro děti.

Z jakého důvodu?
Prasátka jsou osobnosti, nechovají se podřízeně a někdy se mohou hodně prosazovat. Všichni ostatní členové společné domácnosti by s pořízením prasátka měli souhlasit. Prasátko by si měl pořídit člověk finančně zajištěný, protože když prasátko onemocní, léčba něco stojí. Měl by zvážit, zda je schopný se o prasátko řádně postarat třeba i dvacet let, protože tolika let se může dožít. Musí počítat s tím, že mu NIKDO nezaručí velikost prasátka v jeho dospělosti. Roste až do šesti let, na váze přibývají ale i potom. Mini prasátko může dorůst i přes 150 kilogramů.

Naopak by si neměl prasátko pořizovat nikdo z touhy po výjimečnosti, protože takové lidi prasátko brzy omrzí. S přibývajícím věkem už to není to malinké roztomilé zvířátko, u kterého se každý kolemjdoucí obdivně zastaví. A umístit nechtěné prasátko není zdaleka tak jednoduché jako umístit nechtěného psa či kočku. Nehledě k tomu, že prase je vzhledem ke své inteligenci emočně velmi komplikované, což ztěžuje jeho adaptabilitu na nové majitele a nové prostředí.

Stává se často, že si člověk prasátko pořídí, a následně se chce zbavit?
Velice často se nám stává, že si prasátko pořizují studenti, kteří bydlí v pronajatých bytech nebo u rodičů. Ale také nudící se matky s malými dětmi na mateřské dovolené a podobně. Ti se pak snaží prasátek zbavit, protože soužití s nimi nezvládají. A to je pro zvíře hotové neštěstí. Pořízení prasátka vyžaduje velkou odpovědnost a ochotu přizpůsobit mu chod domácnosti.
5a5c96551554dobrazek.png

Co tedy nezkušené majitele v chování prasátek často nemile překvapí?
Několik věcí.

 • Chování miniprasátka se liší od chování psa. Lidé, kteří nezvládnou svého psa, se u prasátka opravdu nechytají a neměli by si ho pořizovat. Prase je velmi inteligentní a dokáže každou lidskou slabinu využít ve svůj prospěch.
 • S udržováním čistoty v bytě problém nebývá, ale lidé by měli počítat s tím, že část bytového zařízení může vzít za své. Prasátka jsou velmi šikovná a domácnost si dokáží přizpůsobit. Lednička, šuplíky a skříňky jim nedělají žádný problém.
 • Prasátka také nemívají ráda návštěvy. Doma bývají spokojená pouze se svými lidmi a k ostatním se zpravidla chovají jako k vetřelcům.
 • S pořízením prasátka většinou lidé končí s dovolenými. S sebou můžete vzít prasátko pouze po České republice, do zahraničí z legislativních důvodů prasátka nesmí. Prasátko může pohlídat pouze někdo, kdo s prasátkem žije ve společné domácnosti.
 • Finančně nákladná je veterinární péče v případě, že prasátko onemocní. Máme na celou republiku jen dva specialisty, kteří mají zkušenosti s prasátky pet zvířaty. Jeden praktikuje v Brně a druhý v Praze nebo Lysé nad Labem. Je třeba počítat s náklady na dopravu v případě onemocnění nebo chirurgického zákroku. Jen tito dva specialisté mají zkušenost s anestezií u prasete! Toto se týká i kastrací.

5a5c966a27621obrazek.pngJe nutné prasátko kastrovat?
Prasátko chované v bytě musí být kastrované. Kastrace se provádí kolem čtyř měsíců věku prasátka.

Cena kastrace prasinky v tomto stáří se pohybuje (dle hmotnosti) kolem 3 - 4 tisíc korun. S přibývajícím věkem a hmotností se náklady zvyšují (díky většímu množství použitých anestetik). Kastrace kanečka ve věku 4 měsíců se pohybuje od 1 do 2 tisíc korun. Prasátka se vakcinují proti července prasat, a to dvakrát ročně - vždy na jaře a na podzim.

Zmínila jste také konec s dovolenými. Neexistuje něco jako „prasečí hotel“?
Pokud to lze, může hlídání prasátka zajistit naše kolegyně Ing. Štěpánka Kučerová v Trhových Svinech za cenu 1.500 Kč za týden.

Když to tedy shrneme, kdo by si miniprasátko pořizovat neměl?
V žádném případě si nepořizujte miniprasátko, jestliže:

 • Žijete v pro5a5c969016faaobrazek.pngnajatém bytě či domě. Prasátko je přece jen neobvyklé zvíře a majitelé nemovitosti nebo sousedi s jeho chovem nemusí souhlasit.
 • Žijete v bytě nebo domě špatně přístupném po strmém a kluzkém schodišti. Prasátka zpravidla obtížně zdolávají schodiště, a pokud dosáhnou velké hmotnosti, se schodů je neunesete.
 • Nemáte možnost venčení na zahradě nebo v okolí vašeho bydliště.
 • Hledáte pouze „miniprasátko". I přes ujištění chovatelů, kteří slibují velikost kočky za předpokladu dodržování pochybných doporučení, například hladovění, prasátka můžou růst až do šesti let. A miniprasátkem je i takové, které dosáhne hmotnosti i 140 kilogramů.
 • Jste netrpělivý člověk. Vychovávat prase vyžaduje totiž skutečně velkou trpělivost.
 • Vašim sousedům vadí hluk. Prasata mohou být velice hlasitá, zvláště sviňky v období říje.
 • Nejste důslední. Jakmile vašemu roztomilému prasátku jednou ustoupíte, zůstane to tak napořád.
 • Jestliže máte ve vašem žebříčku hodnot vysoko položenou vaši zahradu se šlechtěnými květinami. Prasátka vám ji v dobré víře rozryjí.
 • Nemůžete obětovat v prvních měsících a pak i dále prasátku dostatek času a energie pro socializaci a výchovu.
 • Máte ještě další zvířata, ale už nemáte dost času zajistit, aby si na sebe mohla s prasátkem navzájem přivyknout.
 • Máte obavu z reakcí, které můžete s prasátkem mezi některými lidmi nečekaně vyvolat. Ať už je to překvapení, posměšky a někdy i odpor.
 • Nemáte možnost věnovat prasátku veškerý svůj volný čas. Prasátka jsou stádová zvířata a zoufale potřebují společnost. Pokud jsou přinucena být sama, mohou být agresivní a ani zařízení bytu není před nimi v bezpečí.

5a5c967843208obrazek.png
Neodradili jsme vás od chovu miniprasátka? Pokud si ho stále ještě chcete pořídit, určitě si nenechte ujít pokračování rozhovoru příští pondělí. S Věrou Neradovou si tentokrát budeme povídat o tom, co všechno pro chov miniprasátka potřebujete, jak ho vychovat, venčit nebo na jak nenaletět některým chovatelům při koupi.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama