Psychologové se shodují v tom, že je lepší dětem dávat pravidelné kapesné než pouze příležitostné částky, například za dobré vysvědčení nebo třeba chování. S pravidelným finančním obnosem se totiž musí naučit vyjít na stanovenou dobu a zároveň si jej rozvrhnout na konkrétní výdaje. To, že dítě umí hospodařit, by tedy mělo patřit k běžným dovednostem. Ty v dítěti můžeme rozvíjet už v ranném věku, nejlepší je začít v období nástupu do školy," tvrdí psycholog Zdeněk Mlnařík.

 

Vědět, co s penězi a kdy, není marné

Naučit své dítě hospodařit s přidělenými penězi nelze ze dne na den, i tohle učení chce svůj čas. Ti nejmenší mají svoje osvědčená prasátka, ti větší už by měli mít svá dětská konta. A nemyslete si, že je to nějaká rozmazlenost nebo známka toho, že je rodina bohatá. Naopak. Dětské konto jsou především jasná pravidla.

 

Dětské konto má prvky klasického účtu

Dětská konta, ať už je to Slůně, Beruška, Rybička nebo Včelička, mají v podstatě prvky klasického účtu. Jejich součástí jsou platební karty a výpisy z účtů, nadstavbou je jejich zvýhodněná úroková sazba a pomyslnou třešničku na dortu tvoří v tomto případě absence poplatků, například za zřízení a vedení účtu, zasílání výpisů nejčastěji čtvrtletně a zdarma.

Nebojte se, nevyluxuje účet

Proč založit dítěti konto?

 

+ dítě se učí šetřit a hospodařit


+ osvojuje si jednotlivé bankovní pojmy, se kterými přichází díky účtu do styku


+ rodiče dávají svému potomkovi najevo, že jej vnímají jako partnera v rozhodování jak naložit s poskytnutými finančními prostředky

Protože dnes se stal internet naprostou samozřejmostí i pro děti školou povinné, nabízí většina bankovních ústavů i možnost nahlédnout do účtu prostřednictvím elektronického bankovnictví. Děti ale nemohou prostřednictvím internetu provádět žádné transakce, ale pouze si zjistit aktuální stav svého konta," vysvětuje ekonom Jindřich Urban.

 

Zhodnocení a platební karty

K velkým výhodám dětských účtů patří samozřejmě také jejich finanční zhodnocení a současně i možnost mít naspořené peníze kdykoliv k dispozici bez výpovědní lhůty.

Zároveň mohou rodiče dát svým dětem k dispozici také platební kartu, nejdříve ji ale banky vydávají od osmi let – výjimku mezi všemi bankami v tomto případě tvoří ČSOB a Poštovní spořitelna. Je tedy na rodičích, jak se rozhodnou, jak svému dítku důvěřují, co od karty očekávají. Určitě musí být jedině ku pomoci než k vzteku.

 

Podmínky pro založení konta

Založit účet dítěti může jeho rodič, opatrovník, popřípadě poručník. Rodič musí doložit originál rodného listu dítěte a svůj občanských průkaz. U opatrovníka nebo poručníka je situace o něco složitější, k uvedeným dokumentům je třeba přidat i rozhodnutí soudu o určení opatrovnictví či poručnictví. Založení účtu je současně podmíněno prvním vkladem, jedná se však pouze o stokorunové částky.

 

. Bankovní účty pro děti

Banka

Produkt

Věk

Karta/druh

Výpisy zdarma

Úrazové pojištění/cena (měsíc)

ČSOB

Dětské konto Slůně

0 – 15

Ano / Visa Electron Baby*

čtvrtletní

Ano/15,- Kč

Komerční banka

Dětské konto Beruška

0 – 15

Ne

čtvrtletní

Ne

Raiffeisenbank

Spořicí účet Včelička

0 – 18

Ne

čtvrtletní

Ano/70,- Kč

Poštovní spořitelna

Postžiro Mini

0 – 15

Ano/ Visa Elektron **

měsíční

Ne

Volksbank

Dětské konto Rybička

0 – 15

Ano/ Visa Elektron nebo Maestro ***

čtvrtletní

Ano/30,- Kč


 
 
* od 8 let dítěte                             
**  od 10 let dítěte                                           
*** od 10 let dítěte

Pořídili jste svému dítěti některý z účtů? Nebo vám to připadá zbytečné?
Reklama