Kromaňonci

Vědci nyní přicházejí s novou teorií, která se asi příliš nebude zamlouvat některým současným „bílým“ Evropanům. První obyvatelé, kteří se usadili v Británii a Skandinávii, totiž měli v důsledku svých afrických kořenů po dlouhá tisíciletí tmavou pokožku.

Podle nové studie zveřejněné v britských Timesech se „bílí“ Evropané objevili až před 5500 lety, kdy tu zcela převládl zemědělský způsobu života.

Vědci zjistili, že až když se tlupy lovců a sběračů usadily, začala jejich kůže blednout. A to nejen kvůli snížené intenzitě slunečního světla, ale především kvůli zásadní změně skladby potravy. Postupně se začal projevovat nedostatek vitaminu D.

Kromaňonská vesnice

Lidské tělo si samo tento vitamin vytváří v kůži, ale mnohem méně v tmavé pokožce než ve světlé. Podle jednoho z autorů studie, profesora Johana Moana z Univerzity v Oslu, se postupně spojilo hned několik faktorů – omezené množství slunečního svitu a nárůst množství obilnin v potravě na úkor ryb.

Nedostatek vitaminu D se podle všeho u jedinců projevoval zvýšeným rizikem srdečních nemocí a sklonem k cukrovce, artritidě a snížené imunitě.

Bílí Evropané ale nevznikli najednou v jediném období, vyvíjeli se postupně. Evropa totiž byla ve skutečnosti osídlena několikrát – v souvislosti s cyklickými dobami ledovými, kdy se s hranicí zalednění posouvala hranice možného osídlení.