„Můj první porod byl příšerný. Měla jsem šílené křížové bolesti, personál se ke mně choval jako k simulantce a nakonec ze mě dítě doslova vyrvali, poloudušené. O tom, jak jsem byla potrhaná, ani nemluvím. Podruhé už to odmítám podstupovat. Udělám všechno na světě pro to, aby miminko šlo na svět císařem,“ svěřuje se Kamila (31), maminka pětileté Simony, která si z náročného příchodu na svět naštěstí nic špatného neodnesla. A není jediná. „Maminkovské“ diskuze na internetu plní další podobné odstrašující příběhy.
5ecb9e4419faaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Pak není divu, že některé prvorodičky touží po císařském řezu namísto přirozeného porodu. Tak jako Pavlína: „Plno mých kamarádek má po porodu problémy. Jednu bolí jizva po nastřižení, s další přestal přítel spát, protože už není tam dole dostatečně úzká… Sorry, ale tohle fakt riskovat nebudu. Raději budu mít jizvu na břiše, než tam dole,“ je připravená prosadit si porod operativní. To ale není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Jen ze zdravotních důvodů

„S žádostmi rodiček o provedení císařského řezu na přání se čas od času skutečně setkáváme. Ovšem indikací k císařskému řezu jsou výhradně zdravotní důvody na straně matky, či dítěte,“ říká vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol Mgr. Iveta Oravcová s tím, že císařský řez takzvaně „na přání“ rodící ženy není možné provést. „Vysvětlení, proč je přirozený porod výhodnější pro dítě (lepší adaptace, imunitní význam) i matku (rychlejší rekonvalescence, dřívější nástup laktace) je pak v kompetenci lékaře,“ dodává.

Také lékaři z Krajské nemocnice Liberec rodičky upozorňují, že tento operační porod je pro matku šestkrát rizikovější než samovolný porod: „Proto musí být k provedení důvod a nelze ho tedy provádět „na přání maminky“. I pro dítě je tento porod nepřirozený a takto porozené děti častěji trpí dechovou nedostatečností, alergiemi, aj.“

I přes všechna proti však jde o nejčastější porodnickou operaci v České republice. Císařským řezem u nás končí téměř čtvrtina všech porodů (v roce 2018 to bylo 24 %). Zatímco v minulosti byla hlavní indikací k plánovanému císařskému řezu zúžená pánev, dnes je jich o poznání více. Tady jsou:

  • Nepoměr velikosti hlavičky plodu a pánve matky.
  • Překážky v porodních cestách.
  • Potíže po operaci v malé pánvi.
  • Poruchy placenty a pupečníku.
  • Některá onemocnění matky (nádor, preeklampsie, eklampsie, vážně nemocné srdce, epilepsie, cukrovka, závažné oční vady a podobně).
  • Nepravidelnosti a patologické polohy plodu (šikmá a příčná poloha).
  • Některé situace při vícečetném těhotenství (kolizní postavení dvojčat).
  • Herpetická infekce zevního genitálu matky.
  • Současný výskyt několika komplikací.

Císařský řez však může být doporučen i některým rizikovým prvorodičkám kolem čtyřicítky a porodníci slyší také na doporučení psychiatra. To v případě, že nastávající maminka má z přirozeného porodu nepřekonatelný strach.

Čtěte také:

Reklama