„Žít zdravě“ se v posledních letech stává víc a víc moderní. Lidé si oblíbili farmářské trhy, kde seženou zeleninu nedotknutou hnojivy či maso, které nepoznalo hormony. V téměř každém obchodě se dají najít bio potraviny, za které jsou nakupující stále častěji ochotní platit daleko vyšší částky než za běžné potraviny.

Čím dál více lidí přechází z běžné stravy na vegetariánskou, kdy ze svého jídelníčku vynechají maso. Z vegetariánské na veganskou, kdy odmítají veškeré živočišné produkty, krom masa také například mléko, vajíčka, sýry a někdy dokonce i med. Z veganství na vitariánství, jehož základem je raw food, čili jídlo, které neprošlo tepelnou úpravou nad 42 °C.

Diskutovaným tématem se stává také takzvané brethariánství neboli prána, jejíž vyznavatelé údajně k životu nepotřebují žádnou potravu. Čerpají totiž energii ze všeho kolem sebe – ze vzduchu, z vůní, ze slunce, z vesmírné energie. Prána má ve světě zatím pouze 30–40 tisíc stoupenců a jedním z nich je Francouz Henri Monfort, který prý potravu nepozřel devět let. Do restaurací ale chodí. „Když ucítím pečínku, stačí to, protože ta vůně mě nakrmí. Nemusím ji ale jíst. Když jdu do pizzerie či do dobré restaurace, stačí mi to,“ říká spisovatel z Nantes.

V čem spočívá prána?

Rozhodnete-li se pro tento způsob života, musíte si údajně v prvé řadě uvědomit, že prána neznamená hladovění. K tomu, aby mohl člověk přejít na pránu, je potřeba 21 dní očisty. Během ní připravíte tělo na fakt, že už nikdy nebude přijímat potravu. Během této doby je potřeba dodržovat základní pravidla:

  • Nepřistupovat k přechodu na pránickou výživu jako k půstu, jinak dochází ke zmatenému programování buněk
  • Buňky jednoznačně naprogramovat – od teď se budeme živit pránou a tečka. Nemotat do toho žádné myšlenky na hladovění nebo opětovný přechod na pevnou stravu.
  • Nepřijímat nic, co obsahuje pevné složky, vč. ovocných šťáv, bylinkových čajů atd. Je to jídlo.
  • Pít pouze čistou vodu, nejlépe demineralizovanou (RO nebo destilku), aby byla hladová a brala co nejvíce nečistot. Při pocitu hladu vizualizovat přijímání bílé prány, jak se dostává do každé buňky těla. Dýcháním, aurou, jakkoli. Prostě to do sebe dostat.
  • Příjem tekutin řídit intuitivně. Spoléhat na superinteligenci vlastního těla, které si umí říct, co potřebuje a co ne. Jasnou kontrolu dává barva moči.
  • Přežít celý proces čištění buněčných vrstev, kdy se může objevit cokoli. Jednorázové nemoci, strachy, spavost, nespavost…
  • Zvýšení senzitivity smyslových orgánů a vytvoření dalšího, by mělo ukazovat, že se vše vyvíjí, jak má.

Henri Monfort čerpal informace o práně z knihy Žít ze světla od Australanky Jasmuheen, která přešla na výživu z prány před třiceti lety a prý se tak vyléčila z rakoviny prsu. To je ostatně podstatou prány – člověk, který na tuto výživu přejde, by měl tělo zbavit všech nečistot, nemocí i předčasného stárnutí.

„Až neuvěřitelně zázračným způsobem se zlepšil. Trpěl jsem revmatismem, neudržel jsem nic v rukou. Měl jsem potíže s páteří a vyhřezlé plotýnky. To vše zmizelo. Mé tělo začalo mít schopnosti, jako když mi bylo dvacet. Do té doby jsem byl plešatý a pak mi začaly znovu růst vlasy. Kvůli nemocným játrům jsem měl velmi suchou kůži, i ta se mi zlepšila, stala se pružnější. Viklaly se mi zuby a krvácely dásně. To zmizelo. A celkově jsem od té doby, co nejím jídlo, už neonemocněl. Když přestanete s jídlem, doba, kdy potřebujete spát, se zkrátí na polovinu. Mně už opravdu stačí spát hodinu a půl denně,“ tvrdí Monfort.

ycyxv

Co na to odborníci?

„Slyšel jsem o takových případech. Konkrétně o člověku v Indii, co nejí. Já osobně jsem technicky uvažující člověk, který ctí zákony fyziky, a proto se domnívám, že žít bez jídla není možné. Lidé odpradávna jedí a potřebují ke svému životu stavební látky, jako jsou bílkoviny, sacharidy, vitaminy atd. Pokud se někdo živí vesmírnou energií, jako to tvrdí tito lidé, pak nechápu, kde tyto stavební prvky berou. A člověk není perpetuum mobile. Ale na druhou stranu jsou různé věci mezi nebem a zemí, a tak je možné, že je mezi námi pár vyvolených, kteří toto ovládají. Já se ale při své práci setkávám s lidmi, co trpí důsledky poruch příjmu potravy, a proto jsem k tomu, že někdo nejí devět let, spíše skeptický,“ uvedl dietolog Petr Havlíček.

Co znamená slovo prána?
Prána je sanskrtské slovo a znamená dech. Představuje životní energii, kterou potřebuje každý živý organismus, aby byl schopen fungovat na fyzické úrovni.
Reklama