Margaret Sangerová. Že vám to nic neříká? A přitom tato žena měla velkou zásluhu na tom, že vy samy se můžete rozhodovat v otázce mateřství – zda dítě ano, či ne. Stála totiž za vznikem první antikoncepční pilulky.


Narodila v roce 1879 v USA. Jako zdravotní sestra se starala o těhotné a rozprávěla s nimi o jejich životě a soukromí, včetně sexu. Utrpení žen, které v nejhorší bídě musely uživit několik dětí, a také předčasná smrt Margaretiny matky měly vliv na to, že se z ní stala plamenná obhájkyně kontroly plodnosti.

 


Při prosazování práv žen na informace o metodách plánování rodičovství narážela zejména na zákon, který bránil rozšiřování informací o antikoncepci. Tento nesmyslný zákon, který byl zrušen až v roce 1971!

 


Její snaha se vyplatila a na počátku 50. let minulého století se jí podařilo přemluvit významného biologa a endokrinologa Gregoryho Pincuse, aby vedl výzkum s cílem nalézt účinnou antikoncepci pro ženy. V roce 1952 založila International Planed Parenthood Federation (IPPF), jejíž pobočka sídlí i v Praze – Společnost pro plánované rodičovství a sexuální výchovu.

 


Chráníte se nějak při pohlavním styku? Používáte při sexu antikoncepci? Jakou? Partner kondom, nebo vy hormonální prostředek, pesar či nitroděložní tělísko?
  

Reklama