Pokud se příští středu chystáte ke svému praktickému lékaři, raději zbystřete. Je možné, že právě 21. září byste narazili jen na zamčenou ordinaci. Praktičtí lékaři totiž plánují celodenní stávku.

Zda v tento den nakonec budou, či nebudou ordinovat, o tom rozhodne schůzka vedoucích představitelů Sdružení praktických lékařů na ministerstvu zdravotnictví. Dojde k ní už tento čtvrtek. Důvodem ke stávce jsou podle nich dlouhodobé potíže primární péče pro dospělé, nedostatečné úhrady, malé kompetence a nezájem absolventů lékařských fakult o obor.

doktor

Zdroj foto: Shutterstock

„Výhrůžky tzv. stávkou představiteli Sdružení praktických lékařů v okamžiku, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o úhradách pro příští rok, považuji za naprosto nepřijatelné. Ministerstvu zdravotnictví se podařilo opakovaně zajistit navýšení finančních prostředků jak pro lékaře a sestry, tak pro zdravotnická zařízení,“ prohlašuje k napjaté situaci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s tím, že podle statistik ministerstva zdravotnictví činí průměrný hrubý plat lékaře v nemocnici 38 000 Kč měsíčně bez přesčasové práce. Oproti tomu příjem průměrné ordinace praktického lékaře přesahuje 200 000 Kč.

Reklama