Dělit se se psem o jídlo pokaždé, když si to vyžádá, není zrovna výchovné. Nejenže si na to zvykne a bude vás i okolí při stolování pravidelně rušit, ale některé potraviny mohou psům způsobit nepříjemné zažívací obtíže. Žebrání se dá odnaučit, ale chce to pevnou vůli a tvrdou ruku.

Ukažte mu jeho jídlo

Důležité je nedělat chybu, které se dopouští většina lidí. Kňučení a obtěžování ze strany čtyřnohého miláčka nesmíte podlehnout. Situaci nevyřeší, když mu od stolu něco hodíte, aby byl klid. Zvykne si na to a už se nikdy v klidu nenajíte. Nejlepší je samozřejmě začít s výchovou už od štěněčího věku. To znamená nikdy psovi nedávat jen tak zbytky jídla. Stravovat by se měl výhradně z vlastní misky a jídlo byste mu tam měli dávat vždy ve stejný čas a až poté, co dojíte. 

5c76893445069image.pngFoto: Krmiva Pučálka

„Je dobré dávat psům granule nebo konzervy a nevařit jim lidské jídlo, pes si tak zvykne, že má své a vy také své,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka.

Nebojte se být přísní

Žebrání se dá odnaučit i pokud máte staršího psa z útulku. Když začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a vždy když jíte, pošlete ho na místo, do pelechu či do boudy. Jakmile mu od stolu nebo při vaření několikrát přilepšíte nějakou pochoutkou, zvykne si loudit a bude to dělat pravidelně. Při jídle s ním neudržujte oční kontakt. Martin Pučálka dále radí nebát se přísného přístupu. V případě, že vás pes začne během jídla obtěžovat, zavřete ho do jiného pokoje, do izolace, kde nebude mít žádné své hračky.

Reklama