Obalená třešňová (švestková, révová…) větev zavěšená v době sklizně ve studni nad vodní hladinou – a chutné čerstvé plody na stole kdykoliv v roce, třeba o Vánocích. Přiklopená kostka másla na talířku s vodou – perfektní „mobilní“ chladnička v létě na chalupě. Červená muchomůrka v misce se sladkým mlékem – dokonalá domácí mucholapka… Také si vybavujete některé z dnes už zapomenutých „babských receptů“, které usnadňovaly práci hospodyňkám a přinášely užitek?

Křupavý bramborák – aby bramborák pěkně křupal, přimíchejte do těsta dvě až tři lžíce sezamových semínek.

Nadýchaný sníh – aby byl sníh z bílků opravdu jako peří, nešlehejte bílky ve vysoké nádobě, ale ve velké míse.

Masový vývar – pokud chcete opravdu silnou a vydatnou kuřecí nebo hovězí polévku, připravte si omyté maso, očištěnou zeleninu, koření a ostatní ingredience do hrnce, zalijte studenou vodou a pomalu ohřívejte. Maso se ve studené vodě otevře a uvolní šťávu. Vložené do horké vody se naopak zatáhne a šťávu nepustí.

Křehké těsto – se nebude tolik drobit, pokud do něj přidáte lžíci netučného tvarohu.

Cibulka dozlatova – cibule na pánvi zhnědne rovnoměrně, když ji před smažením posypete trochou cukru. Nemusíte tak neustále převracet ještě bílé a syrové kostičky spolu s už připálenými.

„Prskající“ tuk – rozpálený tuk nebude z pánve tolik vystřikovat, pokud jej trochu osolíte.

Propečená kůrčička – kuře získá při pečení nádhernou zlatavou barvu, pokud jej budete při pečení potírat směsí piva a medu. Kůže nezesládne, naopak získá pikantní chuť.

Bábovka se snadno vyklopí – pokud na ještě vroucí formu položíme mokrou studenou utěrku. Dobře se vyklopí z formy i tehdy, pokud ji necháte zchladnout v troubě. Trochu se srazí (není ke škodě) a pak se snadno vyklopí.

Kiwi změkne – pokud je vložíte do mikrotenového sáčku spolu s jedním jablkem. Za dva až tři dny se již dá snadno vydlabat ze slupky.

Smažený květák - bude křupavější, když místo strouhané housky použijete krupičku.

Znáte také nějaký praktický recept, jak „obelstít“ zaběhnuté návody a normy? Co vám v domácnosti hodně usnadňuje práci? Podělíte se s čtenářkami Ženy-in? Vaše rady posílejte na marie.sramkova@zena-in.cz. Vyzkoušíme je, otiskneme a ty nejlepší a nejšikovnější oceníme praktickým dárkem.
 

Reklama