V prvním díle jsme si povídali, jak si ulehčit práci v kuchyni a uvedli jsme i nějaké rady, jak na ni.
Dnes vám přináším pár praktických rad pro udržení vaší koupelny.

Uklízení koupelny by mělo rozhodně patřit ke každodenním úkonům. Časté mytí rukou, koupele či sprchování, čištění zubů, to vše jsou úkony, které po sobě zanechávají stopy. Jestli nehodláte polovinu svého volného víkendu či dne, kdy máte volno, strávit úklidem, pak si to usnadněte každodenním úklidem ve všedních dnech.
Pokud je ve vaší domácnosti více osob, můžete si udělat seznam, na kterém budou zaznamenány veškeré úkony, které by se měly udělat hned a neodkládat na pozdější dobu. Může to udělat kdokoli z vaší rodiny, kdo to zvládne.

Takový seznam obsahuje např.
Obkládačky – odstranit špínu
Odtoky, sítka – odstranit špínu
Zrcadlo – vyčistit
Topení, držáky, věšáky – setřít prach
Vana, umyvadlo – omývat
aj.    

Při velkém úklidu už je to horší. Na uklízení je toho víc. Ale pokud budete denně pečlivě udržovat koupelnu v čistotě, budete moci velké úklidy provádět řidčeji, a tím ušetříte spousty času.

Triky pro koupelnu
Zrcadlo - se nebude zapařovat, pokud do vany napustíte nejdříve studenou vodu a poté horkou vodu. Tato metoda také zabraňuje případnému popraskání povrchu vany.
Ucpaný odtok – místo chemických prostředků můžete použít prášek do pečiva, a to tak, že nasypete do odtoku trochu prášku a zalijete trochou octa. Otvor zakryjte a vyčkejte, až chemická reakce (poznáte podle bublání) skončí, a poté propláchněte odtok horkou vodou.
Háčky – pokud vám neustále v koupelně sklouzávají z obkládaček háčky, můžete je potřít vaječným bílkem, poté vám budou držet.
Vápenité usazeniny – pokud se vám na vodovodní baterii vytvoří vrstva usazeniny, obalte baterii kusem hadru namočeným v octě a nechte několik hodin působit.
Obkládačky – octovou vodou si pomůžete při odstraňování usazenin, obkládačky potom budou nejen lesklé, ale budou odpuzovat vodu i vápenec. Spáry mezi obkládačkami vybílí prášek do pečiva na vlhkém hadříku.
Sprchový kout - dveře u sprch zjasníte a snadno vyčistíte octem.

Nesmíme také opomenout onu místnost, nazývanou toaleta.
Mnohdy je i součástí koupelen, a proto i tady mám pár rad.
Též jako u koupelny by se nemělo zapomínat na čištění toalety. Proto by v základním vybavení této místnosti neměla chybět tato pomůcka: “štětka na WC”. Měla by být používána co nejčastěji, aby se netvořil vápenec v míse.
Pokud vyléváte do záchodu mastné zbytky potravin či tekutin, odstraníte mastné usazeniny nejlépe čističem, který rozpouští tuky. Takže nejlepší je prostředek s vysokou odmašťovací schopností.
Cigaretové oharky se nedoporučuje vhazovat do záchodové mísy. Špatně se splachují, těžko se rozkládají a zatěžují čistírny odpadních vod.

A na závěr:
Pokud si chcete v koupelně i na toaletě vytvořit příjemnou vůni, nemusíte neustále kupovat drahé vonné stromečky, osvěžovače vzduchu ve spreji či deodorační prostředky, ale vůni si můžete vytvořit i z aviváže.
Chomáč vaty namočte do aviváže, dejte do pěkné nádoby a umístěte v místě, kde se pohybuje vzduch. Tímto se místnost na dlouho provoní.

Příště si v poslední části “Rady a triky” povíme o úklidu zbytku domácnosti a o péči šatstva a obuvi.