Bohužel už to tak je, že my, ženy, jsme od pradávna stvořeny pro domácnost.
Neumím si představit, že by muž vzal koště a hadr a začal smýčit podlahu, nebo vzal do ruky žehličku a žehlil naše spodní prádlo :-)

Ale i tací muži mezi námi jsou, kteří to dělají s chutí a rádi. Samozřejmě, když muž sdílí domácnost sám, nic jiného mu nezbývá :-)
Ale přeci jen, i když žije ve společné domácnosti, neměl by být ke všemu lhostejný a aspoň něco málo nám, ženám, pomoci. Vždyť my také přeci chodíme do práce, staráme se o děti a ještě o domácnost! Tak proč by to mělo zůstat jen na nás?

A tak přináším pár tipů a rad (nejen pro vás, něco zvládne i váš protějšek, popřípadě vaše ratolest), jak si ušetřit čas i práci, hlavně při velkém úklidu, který většina z nás odkládá na víkend, kdy je více času ... a také. jak se někdy vyhnout chemickým prostředkům, čímž chci říct, že i babské rady mohou být užitečné.

Kuchyně
- Občas se stane, že vám při vaření ukápne nějaká potravina na sporák. Okamžitě ji odstraňte,   
protože čím déle tam bude, tím hůř ji potom později budete likvidovat.

- Na nádobí nenechávejte přischnout zbytky a nečistoty, protože vám potom bude odstraňování  trvat dvakrát tak déle.

- Nádobí odkládejte nejlépe na umělý odkapávač, nechte uschnout a poté ukliďte, ušetříte si čas utíráním.

- Pokud vaříte, můžete si mezitím umýt veškeré použité nádobí, budete mít potom méně práce.

- Pokud vám však už mytí nádobí vadí, je nejlepší pořídit si myčku. Ta vám ušetří mnoho času.

- V mikrovlnné troubě při ohřívání jídla je dobré použít speciální pokličku, která zabrání znečištění vnitřního prostoru od tuku a jiných ingrediencí.

- Charakteristický nepříjemný pach z myčky na nádobí můžeme odstranit i vložením (nejlépe do prostoru na příbory) vymačkaného citrónu.

- Velkou vrstvu námrazy v ledničce odstraníte, když do vypnuté chladničky postavíte nádobu s horkou vodou nebo použijete vysoušeč vlasů (hlavně pozor na přímý kontakt vysoušeče s ledem).

- Prohnutá prkénka se narovnají, když je na nějakou dobu ponoříte do vody, položíte na rovnou plochu a zatížíte velkým hrncem s vodou.

- Ledničku můžete zbavit pachů, když do ní dáte misku s práškem do pečiva (po 2 týdnech vyměnit za nový), nebo rozkrojené jablko.

- Síta na mouku oplachujte pouze studenou vodou, teplá zalepí otvory.

- Z mlýnku na maso snadno odstraníte zbytky masa, jestliže v něm nakonec umelete kousek chleba.

- Usazeniny v nádobách (hrníčky a konvičky, které zhnědly díky čaji či kávě) odstraníte nejlépe, když do nich nalijete teplou vodu s práškem do pečiva. Nechte asi 2 hodiny působit.

- Sklenice na pivo byste neměly nikdy mýt mycím prostředkem na nádobí. Díky tomu se potom na pivu nevytváří pěna.

To bylo pár rad pro efektivnější využití kuchyně.

Příště si budeme povídat o koupelně.