V pětidenním pracovním týdnu je téměř nutností občas si vydechnout, vysadit, zabývat se na pár hodin něčím jiným než koloběhem běžných starostí. Z této teorie vycházeli před pár lety autoři projektu Podvečerní pochody Prahou. Napadlo je připravit cyklus krátkých vycházek po méně známých místech naší metropole. Cyklus, který by lidem pomohl odreagovat se od každodenního stereotypu. Vybrali si čtvrteční odpoledne a délky vycházek stanovili na zhruba osm kilometrů. A vůbec neposlouchali rady přátel, kteří jim prorokovali brzký konec, protože přemluvit zmlsané Pražáky k nějaké aktivitě v době, kdy se vrací z práce domů, je naprosto vyloučené. Sebekriticky přiznávám, že jsem, ač jinak spíš optimista, patřil k těm škarohlídům taky. Ovšem málokdy jsem se v životě tak mýlil. Od té doby jsem se organizátorům mnohokrát omluvil – a to opravdu, nejen v duchu!

Účastníci různého ražení

Podvečerní vycházky si od počátku našly své fanoušky. Už několik let se čtvrtek co čtvrtek schází sto až dvě stě lidí, aby si zpestřili týden malým výšlapem. Někdo chodí týden co týden, jiný občas, někteří třeba jen párkrát do roka. Na trasách je možné potkat celé party, které jdou rovnou z práce, rodiče i prarodiče s dětmi, skupinky přátel nebo i „vlky samotáře“. Chodí mladí i staří, ti nejmenší se dokonce vozí v kočárcích. Výjimkou nejsou ani pejsci, kteří se krásně proběhnou a jejich páníček či panička udělají zase něco pro své zdraví.

Zrodil se cyklus Prahou turistickou

Nechodí se ovšem po celý rok. Během letních prázdnin je pauza, právě tak přes zimu. Má to svou logiku – v létě jsou lidi na dovolených a procházky setmělou zimní periférií sotva někoho lákají.

Absence pravidelných výšlapů v zimních měsících nedala organizátorům spát, a tak se zrodilo Putování zimní Prahou. Pořadatelé tentokrát místo čtvrtečních odpolední nabídli sobotní dopoledne.

 

A opět se škarohlídi spletli – zájem není o nic menší než na čtvrtečních výletech. Každý by si řekl, že už takhle si organizátoři vzali dost velké sousto, že mají práce nad hlavu a nic nového už není třeba vymýšlet. Ale kdepak. Když sečetli oba cykly, zjistili, že jde o 42 pochodů, a tak je napadlo doplnit je deseti běžnými akcemi na počet shodný s počtem týdnů v roce a na světě byl nový cyklus Prahou turistickou.

To by mohlo stačit, ale v tu chvíli se cítili trochu odstrčeni kolaři. Pro pěšáky tolik aktivity a pro nás nic? Vymohli si tedy akce i pro sebe, takže teď je v platnosti nový, snad už definitivní název – Prahou turistickou a cykloturistickou. No – definitivní – kdo ví jestli. Jak znám organizátory těchto akcí, možná se od nich dočkáme dalších překvapení. A pravděpodobně budou stejně příjemná jako ta dosavadní.

 

Začněte právě teď

Možná by stálo za to, zkusit si taky nějaký výšlap. Právě teď je nejvhodnější začít. Tuto sobotu totiž pražští turisté zahajují svou sezónu. Z různých směrů se všichni sejdou v ekologickém centru v Toulcově dvoře. Tam se dozvědí podrobnosti o zahajovaném novém ročníku. Odkud se dá v sobotu vyjít a v kolik hodin, najdete na www.kct.cz v rubrice Prahou turistickou.

 

Na stejné adrese se můžete od příštího týdne dozvědět i podrobnosti o chystaných akcích, pokud byste se do Toulcova dvora nemohli přijít podívat. A neváhejte! První čtvrteční špacír je už tento čtvrtek, 30. března.   

                           

***

 

SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ - SOUTĚŽ

 

Ze správných odpovědí budou vylosovány tři výherkyně, které dostanou turistickou mapu z edice KČT  v měřítku 1 : 50 000. Mapa vás provede krásnou přírodou v oblasti Praha -západ.

 

Soutěžní otázky najdete ZDE.

 

Články pro vás připravuje pan Luboš Němeček z Klubu českých turistů.

Reklama