a

Modré nebe bez obláčků a kolem mě růžová. Růžová trička, růžové balonky. Stála jsem na Hradčanském náměstí, kde startoval Avon pochod proti rakovině prsu.

V České republice šlo už o 10. ročník a trochu jsem se zastyděla, že jsem předtím na žádném nebyla. Protože pohled na tisíce žen, které se do Prahy sjely z celé republiky, mi potvrdil, že u nás nejsme k charitativním akcím lhostejní. Vystála jsem fontu, koupila jsem si růžové tričko a začala se pořádně rozhlížet kolem sebe.

Skupiny, které přijely pronajatými autobusy, partičky žen, manželské páry s dětmi. Ti všichni přijeli do Prahy. Jenže ne za nákupy, ale aby ušli 6 kilometrů pro dobrou věc. Mnozí se zdravili, vzpomínali na minulé „pochody“ a radovali se, že letos krásně svítí sluníčko.

Ve dvě po poledni už bylo „narváno“ a pochod mohl začít. Ambasadorky projektu – například herečky Táňa Vilhemová, Aňa Geislerová, Simona Stašová nebo Martha Issová s maminkou Lenkou Termerovou, přestřihly pásku a pochod mohl začít. Mimochodem, právě Lenka Termerová, která se loni stala jednou z tváří boje proti rakovině prsu, pár měsíců na to rakovinou prsu onemocněla.

Byl to impozantní pohled. Růžový had neměl konce. Vlnil se na Petřín a pak úzkými cestičkami dolů na nábřeží směr Žluté lázně. Když jsem viděla dámy staršího věku, jak statečně šlapou ve vedru, pořád ve skvělé náladě, měla jsem k nim čím dál tím větší obdiv. Tatínkové s dětmi v kočárcích, přede mnou maminka s velkým těhotenským bříškem.

Ale i pár puberťáků a žádný z kluků se nestyděl za to, že má na tričku nápis www.zdravaprsa.cz

a

Přiznám se, že při pohledu na rozpálené nábřeží jsme s kamarádkou zvolily jinou trasu se zastávkou na pivo a k pochodníkům se připojily až u vyšehradského tunelu. 

Nebyly jsme samy, tramvaje jedoucí směr Podolí byly uvnitř růžové. V cíli si všichni posedali do trávy nebo do stánků s občerstvením (tam především), pro caparty byl připraven dětský koutek. Některé paní a slečny se nechaly v kosmetickém stanu nalíčit nebo si nechat odborně poradit (Avon je přece kosmetická firma...).

Na pódiu se střídali interpreti, ale jak jsem tak poslouchala okolí, Martin Chodúr ani Dara Rolins letos neměli šanci. Hodně lidí čekalo na koncert skupiny Kryštof, a když Richard Krajčo spustil své hity, vytvořil se „kotel“ a tancovali a zpívali snad všichni.  

Bylo mi jasné, že loučení a výkřiky „Tak příští rok zas!“ nejsou jen tak na oko.

Ta nádherná atmosféra pochodu se musí zažít, a ne jednou.

A abych nezapomněla, těch lidí, co přišli a šli, bylo deset tisíc!!!

Reklama