V pondělí odpoledne proběhla před pražským magistrátem demonstrace nespokojených občanů, kterým má přímo pod okny vést obchvat metropole. Mají šanci stavbu zastavit?

Pražský magistrát plánuje rozšíření obchvatu přes Bohnice a vysokým mostem nad Vltavou, který by vyústil na Suchdol. Tam by měla být dálnice zahloubena do tunelu. To je známá vesta, jaká jsou ale fakta?

Občané obchvatem „postižených“ částí si nechali vypracovat nezávislý posudek mezinárodní agenturou EIA. Dopady na ekologii (zejména na chráněné Drahanské údolí) jsou podle něj zdrcující. Zároveň byla také, na jejich popud, vypracována anglickou společností Mott MacDonald o cca 10 miliard korun levnější varianta, která se Praze a chráněným oblastem vyhýbá. Studie EIA dále připouští, že pro vnitropražskou dopravu je severní trasa nevýhodná. Navrhuje tedy postavit most, který by vedl z bohnického sídliště a řeku překročil severně od Dejvic. Ten by přišel na necelé tři miliardy.

Zatímco Evropská unie by na výstavbu druhé varianty (severo-severní), tedy té mimopražské, pravděpodobně uvolnila nějaké peníze, na variantu Bohnice-Suchdol (jižní) žádné finance nedá, jde totiž o výstavbu hustě zastavěnou aglomerací.

Jednání Magistrátu jsou na žaludek hodně silné kafe. Naše radnice se chová naprosto amatérsky anebo zločinně,“ uvedl Pavel Beneš z občanského sdružení Pro přijatelné řešení silničního okruhu.

Komu byste dala za pravdu? Má pražský obchvat vést po území Prahy? Nebo raději levněji a méně zalidněnými oblastmi, přes katastr jiných obcí? Zajímají vaše zastupitelstvo názory občanů?

Reklama