Hrací automatProblém heren a kasin přerůstá naší metropoli i ministerstvu financí přes hlavu. Provozovatelé klidně obcházejí městskou vyhlášku a staré hrací automaty vyměňují za moderní video-terminály. Ty povoluje ministerstvo financí a město nemá žádný nástroj na to, jak je zakázat.

Počet video-terminálů stoupl od loňska víc než o 300 %, a to i přesto, že starých hracích přístrojů v Praze v posledních dvou letech značně ubylo. I když ministerstvo financí už několik let halasně hovoří o novém zákonu, licence klidně uděluje všem žadatelům.

Pražští radní připravují návrh novely loterijního zákona, která by expanzi moderních videoloterijních terminálů zastavila. Jejich množství v Praze roste jako hub po dešti. Praha za pomoci vyhlášky nyní reguluje počet heren se starými hracími automaty, které se nesmí vyskytovat u škol a dalších veřejných budov. Na nové loterijní zařízení, kde se hraje o větší peníze, ale nemá páky.

„Za dva roky jsme v Praze snížili počet výherních hracích přístrojů o deset procent, na druhou stranu se však počet videoloterijních terminálů meziročně jenom od loňského do letošního roku zvedl o přibližně 300 procent! To je pro nás naprosto nepřijatelné a proto musíme nový omezující zákon navrhnout,“ uvedl náměstek primátora Prahy Rudolf Blažek.

Hrací automatyProvozovatelům videoloterijních terminálů stačí povolení ministerstva financí a s ním pak mohou v pohodě otevřít hernu nebo kasino i v blízkosti školy nebo zdravotnického zařízení. Ministerstvo přitom uděluje licence všem žadatelům. S nárůstem počtu heren roste i počet závislých hráčů.

„Planých slibů a řečí v téhle oblasti bylo až až. Ať se ukáže, kdo to před volbami myslí se zdravím populace vážně,“ prohlásil primář detoxikačního oddělení Léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Přestože moderní výherní zařízení přinášejí ministerstvu financí značný příjem, i ono připravuje zpřísnění podmínek pro udělování licencí, které mají být součástí nového loterijního zákona. Jen se na nich musí oficiálně dohodnout s loterijními společnostmi. „Je to například zavedení dvoustupňového licenčního systému a zatažení obcí a měst do systému povolování,“prohlásil náměstek ministra financí Tomáš Zídek.

Protože Ministerstvo financí o novém zákonu mluví už několik let, vedení hlavního města půjde cestou novely současného zákona, kterou chce předložit v září budoucí sněmovně.

Reklama