Na letošní setkání dětí ze zkumavky kliniky ISCARE přišlo přes 500 účastníků. Jde o největší akci svého druhu v Česku, loni dokonce na setkání padl světový rekord v počtu uměle počatých na jednom místě, když přišlo přes 1 300 dětí. Rekord do té doby držela Čína.

Přední české centrum ISCARE loni oslavilo 20 let od založení svého IVF oddělení, letos se na klinice zase narodilo dítě s pořadovým číslem 10 000. Šlo o chlapečka Lukáše, který se narodil z dvojčat letos v Praze 15. května.

„Pro kliniku je to velký úspěch, takové číslo odpovídá pro srovnání například počtu obyvatel Čáslavi či Litomyšle. Navíc je krásné sledovat ty úplně první děti z umělého oplodnění, které jsou už dospělé. Je to zvláštní pocit i pro nás lékaře, vidět ten vývoj od embrya až k dospělému člověku,“ řekl na akci primář IVF centra ISCARE MUDr. Jaroslav Hulvert.

sd

Stále více lidí využívá umělé oplodnění a social freezing

Ročně se v ČR narodí přes pět tisíc dětí ze zkumavky, celkem jich je už přes 100 tisíc. Problémy s otěhotněním řeší pětina českých párů. Na vysokém čísle se kromě neplodnosti podílí například nečekané onemocnění jednoho z partnerů nebo odkládání mateřství do pozdního věku, které snižuje šanci na přirozené otěhotnění. Pokud se žena snaží rok neúspěšně otěhotnět, měla by si nechat vyšetřit hormonální profil, podstoupit ultrazvukové vyšetření a nechat partnera vyšetřit spermiogram. To vše by měla provést v koordinaci se svým ošetřujícím gynekologem a případně navštívit některé z center asistované reprodukce.

sd

Odborníci také stále častěji doporučují především mladým lidem zamražení pohlavních buněk. „V západní Evropě je to velký trend, tzv. Social freezing. Díky zamražení zdravých pohlavních buněk v mladém věku mají lidé jistotu, že i v případě nemoci, úrazu nebo pozdější neplodnosti budou moct mít vlastní rodinu,“ vysvětluje primář Hulvert.

Srovnání IVF 1995 - 2015 1995 2015
Počet čerstvých cyklů (z nemražených buněk) za rok 596 1369 (rok 2014)
Průměrný počet přenesených embryí při transferu 3,6 1,4
Počet narozených dětí z IVF ISCARE od roku 1995 Přes 10 000
Průměrná úspěšnost otěhotnění za rok 2014 43%

První dítě ze zkumavky se u nás narodilo v roce 1984. Byl to chlapec a loni oslavil třicátiny. Narodil se díky odborníkům z brněnské fakultní nemocnice. Jednalo se tehdy o vůbec první porod takto počatého dítěte ve střední a východní Evropě. Opravdový rozvoj ale nastal až po roce 1989, kdy začala vznikat první soukromá specializovaná centra asistované reprodukce.

Centrum zahájilo svou činnost v lednu 1995 jako jedno z prvních nestátních center asistované reprodukce v ČR. Úspěšností léčby se centrum řadí po celou dobu své existence mezi přední špičková zařízení. Centrum aktuálně vede primář MUDr. Jaroslav Hulvert. Tým IVF, včetně pracovníků IVF laboratoře, byl vyškolen nejlepšími světovými odborníky převážně z Izraele, kde je úspěšnost léčby neplodnosti nejvyšší na světě.

Více informací najdete na www.iscare.cz

Reklama