Předáním ceny Homo Homini – Člověk člověku – začíná dnes v české metropoli v centru Pražská křižovatka největší evropský festival dokumentárních filmů s tématikou lidských práv Jeden svět.

Letos startuje v Praze 11. března, v průběhu března a dubna se pak bude konat také v dalších 29 městech po celé republice.

Festival, který je i oficiální doprovodnou akcí českého předsednictví EU, se letos zaměřuje na globální výzvy současného světa a reflektuje také 20 let středoevropské demokracie.

Filmy z této sekce si mohou již teď diváci zdarma prohlížet na on-line speciálu České televize.
 

„Tento rok mám poprvé pocit, že veřejnost už není potřeba přesvědčovat o tom, že je svět jeden. Téměř každý z nás totiž dennodenně zažívá propojenost světa na vlastní kůži,“ říká zakladatel festivalu Igor Blaževič.

„Cítíme, jak se světové problémy bezprostředně a velice konkrétně dotýkají našich vlastních životů, ať už jde o drahou naftu či nejistotu ohledně dodávek plynu, o celosvětové zdražovaní potravin nebo o klimatické změny.“

Nosnými tématy letošního ročníku jsou voda, nafta, plyn, energetika, oteplovaní, ekonomika a finanční krize.

Třináctý ročník přehlídky dokumentárních filmů o lidských právech potrvá v Praze do 19. března, poté se přesune do regionů.

Více na: http://www.jedensvet.cz/ow/2009/

Reklama