Petřínská rozhledna v Praze a budova Nové radnice v Ostravě se v letošním roce již podruhé připojí k iniciativě globálního „Greeningu“, pořádané na počest svátku sv. Patrika. Oba objekty budou nasvíceny zeleně od dnešního večera až do středečního dopoledne...

Každoroční irský svátek svatého Patrika se bude tento rok v Česku slavit velkolepě. Od dnešního večera až do středečního rána se totiž zeleně rozsvítí budova Nové radnice v Ostravě a Petřínská rozhledna v Praze.

ggg

Mezi místa, která jsou tradičně v rámci „Greeningu“ nasvícena zeleně, patří například egyptské pyramidy, opera v Sydney, Londýnské oko, šikmá věž v Pise, Knížecí palác v Monaku, Stolová hora v Jihoafrické republice, Empire State Building v New Yorku nebo Niagarské vodopády.

rrr

Slavnostní rozsvícení Petřínské rozhledny proběhne dnes v 19.00 v Praze na Novotného lávce, za účasti velvyslankyně Irska v ČR Alison Kelly.

 

ggg

Den svatého Patrika se tradičně slaví po celém světě především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Jeho symbolem je i zelený trojlístek. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv. Všeobecně je pro svatého Patrika i Irsko typická zelená barva, což se v den svatého Patrika projevuje zejména nošením zeleného oblečení. Lidé v tento den jedí zelená jídla, např. těstoviny nebo zmrzlinu, a pijí zelené pivo.

 

Reklama