„Co bys dělal, kdybys musel rodit?“ Odpověď je v článku. Co by dělal? Nejspíš by bolestí omdlel. Ale nemůže za to. Práh bolesti je u každého jiný a hlavně, podle slov odborníků, vydrží ženy mnohonásobně větší bolest. A co teprve, když se do toho vloží kanály...

men

To, co je pro někoho jen malá bolístka, může být pro jiného člověka (nebo muže) nesnesitelné utrpení.

Ale teď vážně...

Rozdíly ve vnímání bolesti jsou podle nové studie zakódovány nejen v našem pohlaví, ale hlavně v genech.

Během posledních pěti let vědci objevili tři poruchy, spojené, cituji časopis Medical, „s mutacemi v genu SCN9A“.

Tento gen se, jak se tady píše, podílí na stavbě sodíkových kanálů, které přenášejí do mozku nervové vzruchy. No a právě porucha tohoto genu, který mi napoprvé připomněl ptačí chřipku, může způsobit podstatně silnější vnímání bolesti, protože v takovém případě se sodíkové kanály „otevírají“ příliš snadno, nebo se vůbec nemohou uzavřít.

Ono otevřený kanál vždycky způsobí starosti, potažmo i bolest. :-)

Opačnou poruchou pak je, když se sodíkové kanály vůbec neotevírají. I takto disponovaní lidé existují. Patrně právě díky takto postiženým jedincům vzniklo ono okřídlené „Mohlo by se na něm dříví štípat“.

Je to zajímavé.

Vedle dávno ověřených studií, které odhalily, že ženy obecně jsou schopné snést bez úhony podstatně větší intenzitu bolesti než muži, existuje i porucha, která větší bolestivost způsobuje bez ohledu na pohlaví. Spíše je ale údajně mnohem častější zase u mužů.

Práh bolesti má tedy pravděpodobně i biologické základy, a není to jen otázka míry „rozmazlenosti“, ale zase netřeba dělat z pánů umírajících na rýmičku a vyžadujících plnou anestezi při sádrování palce u nohy chorobou postižené jedince.

Že jsou chlapi větší padavky, víme všichni, i oni. Takže já bych z těch sodíkových kanálů zase takovou kovbojku nedělala, aby se na ně nezačali moc vymlouvat.

Celé dnešní téma je o bolesti. Pevně věřím, že vás úvodní článek nenaladil do deprese a stresujících vzpomínek na největší prožité tělesné utrpení.

I když, právě na to se dnes v tématu dne ptám.

Pište, co vás k tématu napadne, na redakce@zena-in.cz. Uvidíte, že tu i přes bebíčkové příspěvky nebude nijak pohřební nálada.

Hezký den!

Reklama