PRG.jpg

Účastníci budou moci poměřit síly nejen mezi sebou, ale i se zástupci z řad předních českých sportovců. Hlavní motivací je pomoc a vyjádření podpory pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Kromě závodů je připraven i zajímavý doprovodný program, který je ideální pro rodiny s dětmi. Více informací a registrace do závodu nanajdete ZDE.
 
Trasa i disciplína podle svých sil a preferencí

Připravená závodní trasa kolem Střeleckého ostrova měří 1650 m. Méně zdatní plavci mohou závodit na trati o délce 600 m, děti mají před sebou 200 m. Závodník může zvolit libovolný plavecký způsob. Svou závodní kategorii mají i pacienti s ALS a jejich blízcí, kteří s nimi tvoří tým. Střelecký ostrov lze obeplout i na paddleboardu – a to buď samostatně, nebo na megaboardu ve skupince 5 až 7 osob. Samozřejmostí je zázemí pro závodníky – skříňky na odložení věcí a možnost využít sprchy po závodu. Po celou dobu konání akce je pro ně připraveno i občerstvení. Pro případ chladnější vody (méně než 18 °C) bude za poplatek možnost zapůjčení neoprenu. Ten, kdo nevlastní paddleboard, si ho může na místě rovněž půjčit, u obojího je však doporučená předchozí rezervace. Startovné lze uhradit předem i v den konání závodu. S myšlenkou pomoci nemocným s ALS jsou hesly závodu „Plav pomáhat!“ pro plavání a „Pádluj pomáhat!“ pro paddleboard.
 
Vybrané peníze pomohou pacientům

Cílem Prague City Swim je podpora pacientů s ALS a edukace o tomto závažném onemocnění. Při ALS dochází k postupné ztrátě kontroly nad svaly, pacientům nakonec zůstává pouze pohyb očí. To vše při plném zachování psychických a mentálních schopností. Peníze, které se startovným a návštěvou akce podaří vybrat, poputují na pomoc českým pacientům s ALS. Budou použity na osobní asistenci, pomoc fyzioterapeuta a činnost koordinátorek multidisciplinárního týmu, který za pacienty dojíždí. Část peněz bude použita na nákup kompenzačních pomůcek do půjčovny pomůcek pro pacienty. „Nemoc postupuje mnohdy velmi rychle a než projde žádost pacienta o pomůcku administrativním řízením pojišťoven, často je už potřeba pacientů zcela jiná. Jednou z činností spolku Alsa je proto půjčovna kompenzačních pomůcek,“ říká Ing. Tereza Koucká, hlavní organizátorka závodu Prague City Swim.

PLAVCI.jpg
 
Podpora známých osobností

Mnoho závodníků láká možnost poměřit své síly ve Vltavě s profesionálními českými sportovci. Ambasadorkou závodu je česká znakařská jednička Simona Kubová. „Propojení plavání a podpory pacientů mi přijde skvělé. Pro pacienty s ALS je navíc plavání doporučováno, dává to tedy smysl. Většinou se pro dobrou věc běhá, jsem ráda, že je tu i plavecký závod a ráda ho podpořím. Doufám, že se 12. září uvidíme na startu s co největším počtem lidí,“ říká plavkyně Simona Kubová. Účast na závodu přislíbili i další sportovci, například bratři David a Tomáš Svobodovi.
 
Zajímavý doprovodný program, vhodný pro celou rodinu

Podpořit pacienty s ALS lze druhou zářijovou sobotu i bez závodění – zájemci mohou přijít na Střelecký ostrov fandit a užít si bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. Stejně jako vloni bude pódium kromě vítězů jednotlivých kategorií patřit i kulturnímu programu. Hlavními účinkujícími budou David Kraus & Gipsy Brothers. Návštěvníci Střeleckého ostrova si budou moct užít také divadelní představení, vystoupení akrobatů a mnoho další zábavy na sportovních a herních stanovištích. Svačinu s sebou není třeba balit, na místě budou stánky s občerstvením.
 
Navázání na tradici

„Loňský ročník Prague City Swim měl mezi závodníky skvělý ohlas. Mírná nepřízeň počasí závodníky neodradila a přišli podpořit pacienty s ALS v hojném počtu. Doufáme ale, že letos nám bude počasí přát a přijde daleko více lidí,“ říká hlavní organizátorka závodu. Prague City Swim navazuje na Amsterdam City Swim, který se poprvé uskutečnil v roce 2012 v kanálech holandského hlavního města. Následně se pak konal i v Londýně. „Kromě podpory pacientů je cílem závodu zviditelnění onemocnění jako takového. Do širokého povědomí se onemocnění ALS dostalo více poprvé díky virální kampani Ice Bucket Challenge v roce 2014, které zúčastnili i Bill Gates, Barack Obama nebo Elon Musk. Role vody v závodu Prague City Swim zůstává, jen věříme, že teplota bude daleko příznivější,“ uzavírá Tereza Koucká.

Reklama