Když máte dovolenou v počasí, které v Česku poslední dobou panuje, je to paráda. Není přece nic lepšího než vyrazit k vodě. Můžete zapomenout na solária a zkaženou dovolenou. Ono totiž nezaprší a nezaprší.

Jenže v případě, že dovolenou nemáte, přála byste si, aby se obloha zatáhla a pršelo klidně dva dny. Protože ne každý si může říct, že je mu v práci fajn. Teploměr nemíní ukazovat teplotu nižší než je třicet stupňů a zaměstnavatel občas nemíní pochopit vaše prosby.

Větrák pořídil až po dvou týdnech

Setkala jsem se s několika lidmi a každý z nich si stěžoval, jak vyčerpávající je pro něj být poslední dny v práci. Marcela mi prozradila, že zaměstnavatel se rozhodl, že nebude akceptovat vysoké teploty v budově, kde pracují jeho zaměstnanci manuálně.

Až po dvou týdnech a několika stížnostech pořídil ke každému stolu větrák. „Stejně to příliš nepomohlo. Do budovy přímo praží sluníčko a ohřívá tak ještě víc místo, kde pracujeme. Zaměstnavatel ani nezvýšil počet přestávek. Každý den ze mě kape pot a z jedné strany na mě fouká větrák. Jestli z toho neomarodím, budu se spíše divit,“ dodává Marcela.

Podle hygieniků může větrák opravdu způsobit nachlazení. Proudící vzduch zvyšuje odpařování potu, člověk se ochlazuje, až se prochladí a dostane rýmu. Větráky by proto neměly směrovat proud přímo na člověka, ale protáčet vzduch v místnosti.

Všichni se opalují a vám je zima

Mohlo by se zdát, že nejlepším řešením je klimatizace. Jenže ani tam, kde ji mají, občas není vyhráno. „Klimatizace u nás je spíše jedovatá, než příjemná. Přechod ven po osmi hodinách práce je dost nebezpečný," říká Martin.

Pokud je klimatizace dobře nastavena, což je zhruba o pět stupňů níže, než je venkovní teplota, pobyt v místnosti je příjemný. Pokud ale proudí z klimatizace příliš studený vzduch, lidé nachladnou a postihnou je letní angíny. 

,,Celý den je vám zima a venku se zatím všichni opalují. Občas mám pocit, že omdlím ve chvíli, kdy pak ještě nastoupím do rozpáleného autobusu,“ dodává Martin.

Žádnou pomoc v podobě větráků a klimatizací však nemají lidé, kteří pracují na stavbách a v terénu. Dělníci jsou vystaveni přímému sluníčku několik hodin. Ve Francii se již sešel ministr-zmocněnec pro pracovní vztahy se zástupci stavebního průmyslu a diskutoval s nimi o možnostech ochrany zaměstnanců, včetně úpravy pracovní doby tak, aby pracující nebyli vystaveni největší sluneční výhni. Nejspíš především proto, že právě ve Francii vedra zabila již šedesát čtyři lidí.

U nás se zatím žádná opatření nepřipravují. Jen některé úřady pražských městských částí přistupují k úpravě pracovní doby pro své zaměstnance. A my ostatní? Snad se brzy dočkáme deště.

Dejte mi vědět, jak je u vás v práci?
Vychází zaměstnavatel vstříc vašim požadavkům?
Rozhodl se snížit pracovní dobu nebo vysoké teploty ignoruje?
Reklama