Pokud pracujete doma, nebo máte svého koníčka, k němuž potřebujete stůl, bude pro vás oddělený pracovní koutek nezbytností. Dá se zařídit stylově, ale i vtipně z toho, co dům dá. Chcete inspiraci? Tady je.

Mít svůj koutek, který je jenom vašim královstvím, určitě není luxus, ale nezbytnost. Tím spíš, pokud většinu práce vykonáváte z domova a potřebujete nějaký řád. Domácí pracovna by měla dávat možnost od práce odejít, zavřít za ní pomyslné dveře a vyčistit si hlavu. Jak to děláme, když odcházíme z kanceláře. Ano, můžete namítnout, že na práci myslíte vstávaje, lehaje, ale to už bychom se dostali do roviny slovíčkaření. Mám na mysli nouzové řešení, kdy máte rozložený notebook na jídelním stole, který musíte sklidit, kdykoliv chce rodina jíst. To určitě neprospívá rodinné pohodě ani vašemu klidu.

Na co je důležité myslet při zařizování pracovního koutku?

Potřebujeme ho k denní pracovní činnosti a jsme na něm závislé, nebo je to jen naše malá soukromá oáza, kam chodíme nejen pracovat, ale i odpočívat? V prvním případě bychom si měly v bytě vymezit víc prostoru, v druhém postačí malý koutek.

Domácí švadlena bude mít jiné nároky na prostor než účetní. Nedůležitější je, abychom se ve své mini-pracovně cítily dobře.

Kam pracovnu umístit?

Častým řešením bývá ložnice, která nám přijde nevyužitá. Ideální je hlavně pro ty, kteří potřebují klid a soustředění. Pracovní kout v obýváku, uprostřed dění můžou zvládnout jen osoby, které se dokážou soustředit, nebo umí skloubit víc činností dohromady. Jedním okem hlídat dítě a druhým vyplňovat daňové přiznání. To koneckonců dokážeme jenom my, ženy.

Záleží na situačním řešení bytu. Někdy máte víc místa v předsíni, jindy se dá využít třeba zasklená lodžie.

Jaký zvolit nábytek?

Koupit si pracovní sestavu nábytku je to nejjednodušší, i když ne právě nejlevnější. Jste-li alespoň trochu kreativní, o čemž nepochybuji, zařídíte si svůj koutek podle svého vkusu. Ale i to by mělo mít jistá pravidla. Pracovní kout by měl celkově souznít s ostatním vybavením bytu.

I když fantazii se meze nekladou a vy si můžete pohrát s jeho vybavením. Třeba máte krásný starožitný stůl, který se tak stane dekorativním solitérem. Klidně ho doplňte výrazně barevnou designovou židlí, kontrast starého s novým bude působit efektně a moderně.

Jde to i levněji. Pokud zařizujete pracovnu jen dočasně a nechcete utrácet, existuje spousta možností, jak ušetřit. Třeba koupit samostatnou desku a posadit ji na dřevěné kozy. Získáte tak velmi prostorný a přitom stabilní stůl, kam se vám vejde spousta věcí.

Nezapomeňte na správnou výšku desky, abyste se vyhnula nepříjemným bolestem zad. Existuje jednoduché pravidlo: Úhel předloktí sedícího člověka by měl být devadesát stupňů.

Doplňky. Ke své práci často potřebujete pomocníky, jako jsou šanony, desky, stojánky na CD, knihy atd. Umístěte je pokud možno na police, aby vám nezabíraly pracovní plochu.

Nutno podotknout, že i tyto doplňky mohou být barevně nebo materiálově sladěné, čímž přispějí k celkové harmonii vašeho koutku.

O to lépe se vám tam bude pracovat.

Jak se vám líbí pracovny na obrázcích? Inspirovala vás některá? Kde pracujete vy?

Foto: facebook Veranda a Facebook Love for all seasons

Reklama