Zaměstnavatelé mohou také za účelem lepší slučitelnosti pracovních a rodinných povinností zavádět další opatření, např. pružnou pracovní dobu (uvedeno rovněž v sekci přiručka pro platovou a personální agendu této webové stránky). Pružná pracovní doba, při které si zaměstnanec volí sám začátek a popř. i konec pracovní doby v jednotlivých dnech dle potřeby, se přitom může týkat jen některých pracovišť nebo dokonce jen některých zaměstnanců.
Situace v České republice je z hlediska využívání kratších pracovních úvazků či jiné úpravy pracovní doby zatím spíše neuspokojivá. Tato problematika je zatím stále spíše na okraji zájmu zaměstnavatelů. Na zkrácenou pracovní dobu pracuje v ČR např. pouze 2,1% mužů a 7,9 % žen. Ve většině zemí Evropské unie je procento kratších úvazků podstatně vyšší, stejně jako využívání dalších tzv. flexibilních forem zaměstnanosti, jako jsou zejména práce doma (homeworking), práce z domova s napojením na počítačovou síť zaměstnavatele (teleworking) nebo sdílení pracovního místa s další osobou (jobsharing). V České republice tyto možnosti nabízí resp. využívá jen velmi malé procento zaměstnavatelů, i když zájem na straně zaměstnanců by byl, jak vyplývá z mnoha průzkumů, vyšší.
Přestávky ke kojení
Vedle přestávek v práci má zaměstnavatel povinnost poskytnout ženě, která kojí své dítě, i zvláštní
- po stanovenou týdenní pracovní dobu (v tomto případě má nárok na každé dítě do konce jednoho roku jeho věku čerpat dvě půlhodinové přestávky a v dalších třech měsících, tj. mezi 12. až 15. měsícem věku dítěte jednu půlhodinovou přestávku za směnu), nebo
- po kratší dobu, avšak alespoň polovinu stanovené týdenní pracovní doby (v tomto případě má nárok čerpat na každé dítě do konce jednoho roku jeho věku jednu půlhodinu za směnu).
Přestávky ke kojení se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhrada platu ve výši průměrného výdělku.
Text je převzatý ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí. Více naleznete ZDE .
Nový komentář
Komentáře
Ne každý může mít dítě v práci a ne každý má jesle. Naštěstí toto ještě nemusím řešit. Ale zajímá mě tato diskuze.
evusche: Smlouvy na dobu určitou se můžou uzavírat a to opakovaně, akorát maximálně na celkouvou dobu dvou let. Po dvou letech buď budeš muset opravdu skončit nebo smlouva přejde na dobu neručitou. Pokud skončíš, můžou tě po půl roce znova dva roky zaměstnávat na dobu neručitou. Ale slyšela jsem, že prý smluv na dobu určitou, které byly prvně podepsané před novelou zákona, se to netýká, ty se prý můžou prodlužovat do alelujá a dvouletý limit se jich netýká (?? - info z účetního serveru, neměla jsem potřebu si tohle ověřovat, neb mě se to netýká).
Uklízečku bys mít ve smlouvě neměla, pokud ji nevykonáváš. Jak je to se mzdou? Taková uklizečka má nárok na nižší minimální mzdu než informátorka, nebude zakopaný v tomhle? Nemá náhodou zaměstnavatel stanovené mzdové tarify na úrovni minimálních mezd, tak aby případně nemusel vyplácet "zbytečně hodně"?
JInak třeba my do zápočťáku pracovní zařazní nepíšeme, i když občas mám v ruce zápočťák, kde je zařazení zapsané. Záleží na každé firmě.
Já to vyřešila tím, že jsem mrně dala do školky, kterou mám u práce. CHodím pro ni a nechávám si ji půl hodky v kanceláři, do konce pracovní doby.
Petronilka: já měla při 6-ti hodinovém úvazku plat pokrácený na 6/8
Landriel: A poníží ti o tu hodinu nebo hodinu a půl taky mzdu nebo ti jí zachová? Chystám se přístí týden přesně na to samé.
Pavluska: ale víš o co jde? Mohli mi to říct narovinu, já bych začal intenzivně pátrat po nějakém místě a navíc mě štve v té smlouvě ta uklizečka..nevím, prý se do zápočťáku píše i funkce v podniku....to znamená, že já když se budu ucházet o adminitrativní práci, tak jí nedostanu, protože si zaťukají na čelo, jako co tady chce uklizečka asi tak dělat....a to mě mrzí, že mi kazí lepší výhled do budoucna. A navíc, kdybych teď otěhotněla, tak se pak budu muset vrátit na místo, které je ve smlouvě...to je fakt špatnej vtip. Ale máš pravdu, nebudu se v tom šťourat a nechám to být, díky moc za rady.
Pavluska: hm, to je moc pěkný...
a co když já v tu chvíli, kdy oni na mě přijdou s kýblem a hadrem řeknu, že dávám výpověď? Co mi můžou udělat? Je to moje první zaměstnání (i když tu jsem už 4 roky), takže nemám vůbec šajn o zákonech. Asi je budu muset naštudovat...moje místo zrušit nemůžou, protože někdo ty ifnormace podávat musím, ale všeobecně se po celem ČSAD propouští THP a dělníci (já byla vedená jako dělník) a informátorka je zas THP, tak PRÝ mě takhle chrání před vyhazovem a do po půl roce této smlouvy mi ji PRÝ změní na informátorku...jenže já tomu nevěřim
Gabule: Tenhle přístup chválím
: musím na tom pracovat,ale vždycky najdu,co hledám
Tak já musím pochválit svého šéfa, včera jsem se byla domluvit na nástupu po mateřské, požádala jsem ho, jestli můžu chodit na sedm hodin a bez problémů na to kývl.
jo, středověk, ten by šel.......
Je hrozně jednoduché vymlouvat se na blbou dobu....která doba je dobrá? Středověk? Druhá světová válka?
JanaS: pozdě...včera jsem to podepsala
ale děkuju
je to na
...
...i když je to zákonné....
ženská s dětma může být vůbec ráda, když sežene práci....diktovat si podmínky většinou nejde
šája: blbý je, že i v profesích, kde by to šlo, chybí ta dobrá vůle
. Holt blbá doba.
šája: kdybych se na tu možnost zeptala, tak by mě do téhle práce vůbec nevzali
PERSEFONA: Tak samozřejmě, že u některých profesí to opravdu nejde, těžko může žena, která dělá někde u výrobní linky, chodit do práce o hodinu dřív nebo později, když se celá fabrika rozjíždí třeba v sedm. Učitelka na prvním stupni taky nemůže chodit do práce od šesti do dvou...Ale je taky spousta profesí, kde to při trošce dobré vůle jde
Dobrá je ta poznámka, že požádáli žena o úpravu prac. doby, je zaměstnavatel povinen jí vyhovět !!!pokud tomu nebrání vážné provozní důvody!!! je přece jasné, že když je to takhle v zákoníku napsané, tak každý zaměstnavatel uvede nějaké vážné provozní důvody, jen aby nemusel vyhovět. Tedy tak je to u nás!
*Kotě*: Přestávky na kojení - dvě po půl hodině - odpovídají potřebě dítěte staršího půl roku, které už dostává jiné příkrmy než mléko
Můžeš nakojit před odchodem do práce, pak dítko dostane třeba přesnídávku, potom ti ho např. chůva nebo babička přiveze ke kojení, jako další jídlo má dítko zeleninku....nevidím na tom nic nedostačujícího
Lotka: A zeptala ses na tu možnost, nebo rovnou tvrdíš, že to nejde?