Chystáte se do zahraničí a nevíte, jak naložit s kapesným na cestu? Řešíte dilema, zda si vyměnit hotovost už doma, nebo si vzít s sebou šeky, anebo využít výhod platebních karet?

Pokud s sebou do ciziny povezete hodně peněz a neuložíte si je na bezpečném místě (nejlépe v hotelovém sejfu), hrozí nebezpečí, že vás okradou, můžete je ztratit, anebo – při nejlepším – nebudete mít chvilku klidu kvůli zbytečným starostem s nošením hotovosti.

Hrozí také, že když vše neutratíte, povezete zahraniční měnu zpět, a to se při současném výhodném kurzu koruny při následné výměně doma nevyplatí.

Můžete ale využít bankovních služeb a na cestu si s sebou vzít bankovní kartu. Pozor! Informujte se na pobočce svého bankovního ústavu o možnostech jejich využití. Ne všechny karty v zahraničních obchodech spolehlivě fungují.

Podle Tomia Okamuriho, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, je nejlepší kapesné zkombinovat. Část peněz vyměnit už doma a platební kartu si vzít s sebou. „Ale pokud můžete, kartu používejte jen při platbách v obchodech. Pokud si budete vybírat hotovost z bankomatu, zaplatíte velmi vysoké poplatky – minimálně od sta korun,“ říká Okamuri.

„Když už nutně potřebujete vybrat hotovost, vybírejte větší částku najednou, aby se vám to vyplatilo. Zvažte, kolik peněz ještě do konce pobytu budete potřebovat, a vyzvedněte si celou odhadovanou sumu. Jan tak se vám to bude rentovat,“ radí mluvčí asociace.

Jak řešíte finance o dovolené vy? Berete si raději více peněz a vezete je zpět, anebo se pořádně rozšoupnete a všechno utratíte? Dáváte přednost pobytům all-inclusive?

Reklama