Odjet na čas pracovat do ciziny jsem toužila odjakživa, nikdy jsem ale nebyla schopna najít čas a odvahu. A když už se konečně našla odvaha, měla jsem dobře placené místo, makala jsem na kariéře a bála se, že všechno ztratím. Pak ale přišel zlom.

Na počátku byl bolestivý rozchod, ztráta práce a stěhování se z bytu. Na konci pak bláznivá kamarádka, která tráví každou sezonu na řeckém ostrově Santorini a přemluvila mě, ať ten rok jedu také. Jak řekla ona, neměla jsem co ztratit, maximálně získat nové zkušenosti. Na Santorini jsem byla před pár lety na dovolené a s Čechy a Slováky, které jsem tam poznala, jsem i nadále udržovala kontakt. Doufala jsem tedy, že tam budu mít přátele a všechno bude v pohodě.

Jak najít práci v Řecku?

Protože jsem nechtěla odjet úplně na slepo, pokusila jsem se sehnat si práci přes internet. Kamarádi trávící v Řecku každou sezonu mi poradili, jaký hotel na Santorini pravděpodobně bude hledat lidi. Zkusila jsem tam poslat e-mail a vida – ono to vyšlo! S manažerem hotelu jsme si e-mailů vyměnili několik, abychom se dohodli na podmínkách, a 1. června loňského roku jsem odlétala. Bohužel s vědomím, že ostatní mí kamarádi to pro tuto sezonu vzdali, tudíž tam budu úplně sama. Věděla jsem jen o jedné dívce, která už na Santorini žije natrvalo, ale se kterou jsem se téměř neznala. Naštěstí mi právě ona nakonec velice pomohla.

awrfse

Ve zmíněném hotelu jsem ale zůstala nakonec jen týden, protože se mi z manažerů nepodařilo vymámit papíry o práci či pojištění. Přestěhovala jsem se proto do jiného města, obešla jsem pár restaurací s dotazem, zda neshánějí výpomoc, a asi ve třetí se zadařilo. Zaměstnavatel však vyžadoval pracovní povolení a hromadu dalších papírů. V té chvíli začalo peklo na zemi, a nebýt již zmíněné kamarádky Petry, která mluví řecky a věděla, kde se jaký úřad nachází, byla bych naprosto ztracená.

Nejdůležitější se zdálo získání papíru od organizace IKA, což je jakási obdoba České obchodní inspekce. Tomu ale přecházelo vydupat si papíry A.M.K.A. (řecké sociální číslo) a AFM (daňové číslo). K tomu všemu jsem ale potřebovala potvrzení z nemocnice, kde jsem musela podstoupit rentgen a dát vzorek stolice (Ne, nevymýšlím si.) V jakém stavu byla nemocnice, je na dlouhé vyprávění, nicméně celou sezonu jsem se modlila, aby se mi nic nestalo a já do ní nemusela. V neposlední řadě jsem si musela vyřídit bankovní účet, který mi byl naprosto k ničemu, jelikož jsem peníze dostávala na ruku. Zhruba osm výletů do sousedního města a veškeré nervy mě stály návštěvy u místního šéfa policie, který mi měl vydat povolení k pobytu. Po týdnu výmluv typu Nemám čas/Nejsem tu/Nemám na to náladu jsem konečně měla všechny potřebné papíry v ruce a mohla nastoupit do práce.

awdse

 

Jak vypadá práce v pohostinství?

První věc, se kterou se musíte smířit, pokud odjedete pracovat na některý z turistických ostrovů, je fakt, že za 5–6 měsíců nebudete mít nárok na jediný den volna. V nemoci, ve zdraví, maká se prostě pořád. Já jsem pracovala denně 10 hodin, a když říkám 10 hodin, myslím 10 hodin. Neexistovala ani minuta, aby si člověk odpočinul, Santorini je turisticky vyhledávaný ostrov, takže jsem denně běhala od čerta k ďáblu. První dva měsíce jsem měla tendenci utéct, pak se ve mně něco zlomilo a zápřah mi přestal vadit.
A kolik si můžete vydělat? Průměrný plat se točí kolem 1000 eur měsíčně. V pohostinství většinou dostanete i část spropitného, která se dělí mezi vás a ostatní zaměstnance. Pokud vám zaměstnavatel poskytuje ubytování, výplata může být 900–1000 eur, jestliže si bydlení platíte sami, plat se pohybuje do 1200 eur. Ubytování konkrétně na Santorini se dá sehnat za 200–300 eur měsíčně, nečekejte ale rozhodně žádný luxus, spíš naopak. Zbytek výplaty je velmi snadné ušetřit, protože každý den vyžijete z toho, co si vyděláte na spropitném.

awdesaf

Desatero rad

  • Pokud si správně načasujete příjezd do Řecka, což je nejlépe konec dubna/začátek června, nemusíte se bát, že byste nesehnaly práci.
  • Nezapomeňte se zaměstnavatele zeptat na takzvané „doro“. Je to cosi jako u nás třináctý plat a zaměstnavatel by vám ho měl poskytnout.
  • Krom výplaty a spropitného máte v práci nárok na jedno teplé jídlo denně.
  • Než budete odjíždět, vyžádejte si na úřadě formulář U2. Potřebné podklady pro jeho získání vám poskytne zaměstnavatel. Na jeho základě vám pak v Čechách uznají pojištění a v případě žádosti o podporu vám ji vypočítají z řeckého platu.
  • Řekové jsou divné povahy. Umí být ochotní a vypadá to, že pro vás udělají cokoliv. Nevěřte jim a radši spoléhejte samy na sebe.
  • Úřední papíry by za vás alespoň částečně měl vyřídit zaměstnavatel, nebo vám s tím pomoct. Nenechte se odradit, když vám bude tvrdit, že je to vaše starost.
  • Makejte. Nikdo za vás vaši práci neudělá a zaměstnavatel nebude mít problém vás ze dne na den vyhodit. Práce v řeckém pohostinství vyžaduje velké fyzické vypětí, takže pokud se na to necítíte, nedělejte to, utečete s brekem.
  • Nestresujte se, když na vás řecký zaměstnavatel začne řvát. Ač se to nezdá, Řekové jsou cholerici, obzvlášť když jsou ve hře jejich peníze. Nikdy to tak ale nemyslí, vyřvou se a za 5 minut jste zase jejich „moro mou“ (miláček).
  • Pokud onemocníte chřipkou či nějakým běžným nachlazením, nechoďte k doktorovi. Tam dáte 50 eur pouze za to, že vejdete do dveří. Lékárnice vám doporučí stejnou medikaci, navíc vám může prodat základní antibiotika bez předpisu.
  • Nemusíte se bát jazykové bariéry. Pokud se domluvíte anglicky, máte vyhráno. Němčina, italština, ruština či řečtina navíc se cení, ale v turistických střediscích je většinou nevyžadují.

afsef

Stojí to za to?

Pokud neočekáváte, že si přivezete miliony, pak ano. Krom peněz získáte zkušenosti, nové přátele, poznáte novou kulturu i nádhernou část Země. Mně se během pěti měsíců podařilo potkat skvělé přátele, se kterými jsem dodnes v kontaktu, a to po celém světě. Poznala jsem nádherný ostrov, ochutnala skvělé jídlo, vylepšila si angličtinu a mám hromadu zážitků, které zůstanou na celý život. Během sezony na vás určitě přijdou chmury a budete chtít utéct. Na to mám jednoduchý recept – zastavte se, rozhlédněte se po pláži, zahleďte se na moře a řekněte si, jaké máte štěstí, že můžete část života prožít na tak nádherném místě…

asfsef  adfsef  wdsaf ysfcxyd a\sdfs    

Zdroj foto: Archiv Marty Pušové

Reklama